°C

Streda, 23. september 2020. Meniny má Zdenka, zajtra Ľuboš, Ľubor.

VIDEO Záplavy opäť sužujú Grécko: Obrovské škody, najmenej sedem ľudí prišlo o život

Búrka na gréckom ostrove Euboia si vyžiadala tri životy
Búrka na gréckom ostrove Euboia si vyžiadala tri životy
Zdroj: TASR/AP/Yorgos Karahalis
09.08.2020 21:48

EUBOIA - Najmenej sedem ľudí prišlo o život v dôsledku záplav, ktoré cez víkend postihli grécky ostrov Euboia (Evia) v Egejskom mori. Záchranári stále pátrajú po jednej nezvestnej osobe, informovala v nedeľu večer agentúra Reuters.


Dvaja seniori vo veku 85 a 86 rokov a malé dieťa prišli o život v pobrežnej obci Politika, ktorú v noci na nedeľu postihli silné búrky a prívalové dažde. Ďalšie štyri obete hlásili z dediny Amfithea a z oblasti Burtzi v strednej časti ostrova.

Prívalové dažde a nimi vyvolané povodne, ktoré Euboiu zasiahli okolo polnoci zo soboty na nedeľu, spôsobili rozsiahle škody. Hasiči dostali stovky telefonátov od obyvateľov, ktorí žiadali pomoc pri odčerpaní vody zo zatopených príbytkov a o vytiahnutie áut z nánosov bahna.

Búrka na gréckom ostrove
Zdroj: TASR/AP/Yorgos Karahalis

Záchranári evakuovali desiatky ľudí, ktorí uviazli v zatopených domoch alebo autách. Štyridsaťtri osôb previezli do bezpečia vrtuľníkmi. Hasiči museli tiež likvidovať početné požiare spôsobené bleskami. V oblasti zasahovalo približne 100 hasičov, ktorým asistovali aj príslušníci gréckej pobrežnej stráže.

Búrka na gréckom ostrove
Zdroj: TASR/AP/Yorgos Karahalis

Intenzita víkendových zrážok na ostrove Euboia bola niekoľkonásobne vyššia než predpovedali meteorológovia. Predstaviteľ gréckej vlády, ktorý postihnutú oblasť navštívil, poukázal na súvislosť takýchto extrémnych atmosferických javov s globálnou klimatickou zmenou.

Búrka na gréckom ostrove
Zdroj: TASR/AP/Yorgos Karahalis


Galéria

Búrka na gréckom ostrove Búrka na gréckom ostrove Búrka na gréckom ostrove Búrka na gréckom ostrove

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/No Comment TV

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články