°C

Piatok, 18. september 2020. Meniny má Eugénia, zajtra Konštantín.

Vzor pre celý svet: KORONAVÍRUS je na ústupe, Nový Zéland dosiahol dôležitý míľnik

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
09.08.2020 14:57

AUCKLAND - Na Novom Zélande, ktorý má približne päť miliónov obyvateľov, nebol už 100 dní zaznamenaný lokálny prenos nového druhu koronavírusu. Informovalo o tom v nedeľu na svojej webovej stránke tamojšie ministerstva zdravotníctva.


Ministerstvo ďalej uviedlo, že väčšina z 1219 pacientov s potvrdenou nákazou koronavírusom SARS-CoV-2 sa už uzdravila. V karanténnych zariadeniach sa nachádza ešte 23 ľudí, ktorí sa však nenakazili na Novom Zélande, ale v zahraničí.

"Sto dní bez prenosu (vírusu) je dôležitým míľnikom, ale všetci vieme, že si nemôžeme dovoliť nedbanlivosť," povedal podľa agentúry DPA Ashley Bloomfield z ministerstva zdravotníctva. "V iných krajinách sme videli, ako rýchlo sa vírus môže znova objaviť a šíriť na miestach, kde bol už pod kontrolou. Na Novom Zélande  musíme byť pripravení rýchlo si poradiť s novými prípadmi," dodal.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Rýchle a dôsledné opatrenia

Nový Zéland dostal šírenie nového druhu koronavírusu pod kontrolu vďaka rýchlym a dôsledným opatreniam, čo ocenila aj Svetová zdravotnícka organizácia. Táto ostrovná krajina ležiaca v južnom Pacifiku 19. marca uzatvorila svoje hranice, vrátiť sa mohli len jej občania a osoby s trvalým pobytom. Od 25. marca sa začala celoštátna karanténa, keď boli zatvorené takmer všetky podniky, školy a ľudia museli zostať doma.

V polovici júna sa Nový Zéland oficiálne vyhlásil za oblasť bez výskytu koronavírusu a mnohé obmedzenia boli zrušené. Hranice sú však stále uzavreté takmer pre všetkých cudzincov a každý, kto do krajiny vstupuje, musí byť 14 dní v karanténe. Prvý známy importovaný prípad nákazy bol na Novom Zélande zaznamenaný 26. februára, posledný prípad lokálneho prenosu spoločenstvom bol zistený 1. mája. Nový Zéland zaznamenal celkovo 1569 potvrdených a pravdepodobných prípadov ochorenia COVID-19 a 22 úmrtí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články