°C

Piatok, 25. september 2020. Meniny má Vladislav, zajtra Edita.

Problémové voľby v Bielorusku: Pozorovatelia odhalili vyše 5000 prípadov porušenia zákona

V Bielorusku sa už v utorok začalo predčasné hlasovanie v prezidentských voľbách.
V Bielorusku sa už v utorok začalo predčasné hlasovanie v prezidentských voľbách.
Zdroj: SITA/AP Photo/Sergei Grits
08.08.2020 12:29

MINSK - Volební pozorovatelia z bieloruského občianskeho združenia Čestní ľudia v sobotu informovali, že počas troch dní tzv. predčasného hlasovania v prezidentských voľbách v Bielorusku zaznamenali viac ako 5000 prípadov porušenia zákona o voľbách.


Aktivisti spresnili, že najčastejšie sa stretávajú s tým, že im volebná komisia nedovolí vstup do volebnej miestnosti, alebo im neumožní oboznámiť sa s obsahom protokolov o hlasovaní. Zistili aj rozpor medzi počtom voličov zisteným pozorovateľmi a údajmi z protokolov volebnej komisie. Okrem toho bolo podľa platformy počas prvých troch dní predčasného hlasovania zadržaných 37 volebných pozorovateľov vrátane troch v piatok.

Pozorovatelia zo združenia Obhajcovia ľudských práv za slobodné voľby medzičasom uviedli, že volebný proces v Bielorusku je netransparentný a jeho nezávislé monitorovanie ani nie je možné. Agentúra Interfax dodala, že bieloruská Ústredná volebná komisia (ÚVK) prijala rozhodnutie, ktorým znížila počet pozorovateľov v hlavný deň hlasovania - 9. augusta - na maximálne päť osôb na jednu volebnú miestnosť. V čase predčasného hlasovania tam smú byť len traja pozorovatelia.

ÚVK toto svoje rozhodnutie odôvodnila ako opatrenie nutné počas epidémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2. Prezidentské voľby sa v Bielorusku uskutočnia v nedeľu 9. augusta. Od 4. do 8. augusta prebieha v krajine predčasné hlasovanie. Agentúra Interfax v sobotu informovala, že účasť na ňom dosiahla 32,34 percenta. V prezidentských voľbách môžu predčasne odovzdať svoj hlas tí bieloruskí voliči, ktorí tak nebudú môcť urobiť v hlavný deň volieb alebo sa nenachádzajú v mieste svojho bydliska.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články