°C

Nedeľa, 27. september 2020. Meniny má Cyprián, zajtra Václav.

Začalo sa predčasné hlasovanie v prezidentských voľbách: Hlavným volebným dňom v Bielorusku bude nedeľa

Alexander Lukašenko
Alexander Lukašenko
Zdroj: SITA/AP/Maxim Guchek/BelTA Pool Photo
05.08.2020 06:28

MINSK - V Bielorusku sa v utorok začalo predčasné hlasovanie v prezidentských voľbách. Hlavným dňom hlasovania bude nedeľa 9. augusta.


Ako informovala rozhlasová stanica Deutsche Welle (DW), účasť pozorovateľov na voľbách je obmedzená. Ústredná volebná komisia (ÚVK) totiž s odvolaním sa na epidémiu vyvolanú koronavírusom SARS-CoV-2 umožňuje, aby priebeh hlasovania v jednej volebnej miestnosti monitorovali maximálne traja pozorovatelia. Podľa korešpondenta DW z Minska volebné komisie dávajú prednosť pozorovateľom delegovaným štábom úradujúceho prezidenta Alexandra Lukašenka.

Stanica DW spresnila, že v prezidentských voľbách môžu predčasne odovzdať svoj hlas tí bieloruskí voliči, ktorí tak nebudú môcť urobiť v hlavný deň volieb alebo sa nenachádzajú v mieste svojho bydliska.

V Bielorusku sa v
Zdroj: SITA/AP Photo/Sergei Grits

Volebné miestnosti budú v čase predčasného hlasovania otvorené od 10.00 h do 14.00 h a od 16.00 h do 19.00 h. Celkovo bude počas volieb hlavy štátu otvorených 5767 volebných miestností, pričom 44 z nich mimo územia Bieloruska.

O znovuzvolenie sa vo voľbách opäť uchádza úradujúci prezident Lukašenko. Jeho hlavnou súperkou je Svitlana Cichanovská, ktorá je v Bielorusku označovaná za "symbol zmeny". Na podporu Cichanovskej, manželky zadržiavaného blogera Siarheja Cichanovského, sa v celej krajine konajú tisíce zhromaždení a počas kampane ju podporujú aj opoziční politici, ktorých Ústredná volebná komisia (ÚVK) odmietla zaregistrovať ako kandidátov volieb hlavy štátu - ide o Viktara Babaryku a Valeryja Capkalu.

Okrem Cichanovskej a Lukašenka vo voľbách kandidujú aj predseda Bieloruskej sociálnodemokratickej strany (BSDH) Siarhej Čeračeň, bývalá poslankyňa bieloruského parlamentu Hanna Kanapacká a spolupredseda hnutia Hovor pravdu Andrej Dzmitryjev.

V Bielorusku sa v
Zdroj: SITA/AP Photo/Sergei Grits

DW pripomenula, že posledné týždne pred voľbami v Bielorusku došlo k zadržaniu mnohých opozičných aktivistov a politikov vrátane lídra opozície Mikalaja Statkeviča.Statkevič v prezidentských voľbách v roku 2010 kandidoval proti Lukašenkovi a následne, po spochybnení výsledkov volieb a masových nepokojoch, bol odsúdený na šesť rokov väzenia. Na slobodu sa dostal v roku 2015, ale úrady mu v nadchádzajúcich voľbách kandidovať nedovolili. Lukašenko je prezidentom Bieloruska nepretržite od roku 1994.


Galéria

Alexander Lukašenko V Bielorusku sa v V Bielorusku sa v

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články