°C

Sobota, 15. august 2020. Meniny má Marcela, zajtra Leonard.

Macron sa zastal nového ministra vnútra obvineného zo znásilnenia

Gérald Darmanin
Gérald Darmanin
Zdroj: SITA/AP Photo/Christophe Ena
14.07.2020 20:20

PARÍŽ - Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v utorok verejne zastal nového ministra vnútra Géralda Darmanina, ktorého vyšetrujú pre podozrenie zo znásilnenia. Informovala o tom agentúra AFP.


"Ak sa niekto stane obeťou súdu ulice či sociálnych sietí od chvíle, keď je obvinený, avšak ešte nie súdený... tak sa mení povaha našej demokracie a stáva sa z nej demokracia názoru," povedal Macron. Išlo o jeho prvé verejné vyjadrenie na margo obvinenia. Macron vymenoval 37-ročného Darmanina do funkcie 6. júla - pri reorganizácii francúzskej vlády. Vo viacerých francúzskych mestách sa následne konali protesty organizácií bojujúcich za ochranu a práva žien.

Macron v utorok povedal, že "rešpektuje emócie a hnev feministiek" a váži si boj proti násiliu i za rodovú rovnosť. "Taktiež si však cením to, čo môže našu demokraciu ešte viac posilniť - to, že sa nebudeme neustále podriaďovať emóciám," dodal.

Vymenovaniu Darmanina do funkcie predchádzal podľa prezidenta rozhovor medzi štyrmi očami. Macron dodal, že jeho vzťah s ministrom v súvislosti s touto kauzou je "založený na dôvere muža k mužovi". Darmanin čelí obvineniu ženy, ktorá tvrdí, že ju znásilnil v roku 2009 po tom, ako ho požiadala o právnu pomoc.

Trestné oznámenie na súčasného ministra podala v roku 2017. Obvinenie bolo v roku 2018 zamietnuté, tento rok však odvolací súd v Paríži nariadil znovuotvorenie vyšetrovania prípadu. Samotný Darmanin obvinenie odmieta a bráni sa tvrdením, že išlo o "konsenzuálny pohlavný styk" iniciovaný údajnou obeťou znásilnenia. Ženu zažaloval za ohováranie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články