°C

Utorok, 4. august 2020. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

Francúzsko si pripomína Deň dobytia Bastily: Slávnosť neprekazil ani KORONAVÍRUS

Francúzsko si v utorok pripomína Deň dobytia Bastily.
Francúzsko si v utorok pripomína Deň dobytia Bastily.
Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena
14.07.2020 09:01

PARÍŽ - Francúzsko si v utorok pripomína Deň dobytia Bastily. Tradičnú vojenskú prehliadku na parížskej ulici Champs-Élysées (Elyzejské polia) tento rok v dôsledku koronavírusovej pandémie nahradí menšia slávnosť na námestí Place de la Concorde, píše agentúra DPA.


Minulý rok sa na dvojhodinovej vojenskej prehliadke zúčastnilo 4000 vojakov. Tento rok sa ich počet znížil na 2195, pričom slávnosť by mala trvať hodinu. Nezabudne sa pritom ani na pandémiu, pri ktorej prišlo vo Francúzsku o život 30.000 ľudí.

Francúzsko si v utorok
Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena

Hosťami francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona budú ministri zdravotníctva Rakúska, Nemecka, Luxemburska a Švajčiarska - krajín, ktoré počas vrcholu pandémie prijali dokopy 161 pacientov z preplnených nemocníc na východe Francúzska. Koniec slávnosti bude venovaný lekárom a zdravotníckemu personálu. Po jej konci Macron vystúpi v televíznom prejave, v ktorom by mal predstaviť plány pre posledné dva roky svojho mandátu. Centristický prezident sľúbil po pandémii "novú cestu" a vymenil niektorých členov svojej vlády.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Obyvatelia a návštevníci Paríža budú neskôr v utorok môcť sledovať tradičné ohňostroje. Niektoré oblasti, z ktorých ich ľudia bežne sledovali, však budú pre verejnosť uzavreté. Francúzsko si tradičnou vojenskou prehliadkou každý rok pripomína dobytie pevnosti Bastila v Paríži 14. júla 1789, ktorou sa začala francúzska revolúcia.


Galéria

Francúzsko si v utorok Francúzsko si v utorok

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články