Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

KORONAVÍRUS Macron podporuje povinné nosenie rúšok vo vnútorných verejných priestoroch

Francúzsky prezident Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/Christian Hartmann, Pool Photo via AP, File
14.07.2020 15:55

PARÍŽ - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že sa prikláňa k tomu, aby v najbližších týždňoch platila povinnosť nosiť tvárové rúška vo vnútorných verejných priestoroch. Dôvodom je aktuálne narastajúci počet prípadov nového druhu koronavírusu vo Francúzsku. Informovala o tom agentúra AFP.


"Chcel by som, aby bolo nosenie rúšok povinné vo všetkých uzavretých verejných priestoroch," uviedol Macron v televíznom prejave. Toto opatrenie by podľa jeho slov mohlo začať platiť od 1. augusta. Koronavírusová nákaza si vo Francúzsku vyžiadala už viac ako 30.000 obetí, pripomína agentúra Reuters. V dôsledku zlepšenia situácie sa v krajine znova otvorili pláže, bary i reštaurácie.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

V reakcii na obavy, že vo Francúzsku je nákaza opäť na vzostupe, Macron varoval: "Existujú náznaky, že (šírenie vírusu) sa trochu zrýchľuje." Konkrétne uviedol, že základné reprodukčné číslo (R) koronavírusovej choroby stúplo v krajine nad hodnotu 1,0, čo znamená, že jeden infikovaný v priemere nakazí jedného ďalšieho človeka. Vplyvní lekári tento týždeň naliehali na vládu, aby zaviedla povinné nosenie rúšok, a tým predišla druhej vlne nárastu infikovaných, ktorí by mohli opäť zaplniť nemocnice.

Vo Francúzsku sú v súčasnosti rúška povinné v prostriedkoch verejnej dopravy. Na otázku, či má Francúzsko dostatok rúšok na tvár v prípade novej vlny nákazy, Macron povedal: "Budeme pripravení." "Zabezpečili sme zásoby a sme pripravení, aby sme sa boli schopní vyrovnať s nárastom, ak príde," uviedol v mimoriadnom televíznom prejave pri príležitosti Dňa dobytia Bastily.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články