°C

Štvrtok, 6. august 2020. Meniny má Jozefína, zajtra Štefánia.

Pri záplavách v Číne zahynulo viac ako 140 ľudí: Úrady varujú, že to najhoršie ešte len príde

Úrady varujú, že to najhoršie ešte len príde
Úrady varujú, že to najhoršie ešte len príde
Zdroj: SITA/Cao Xianxun/Xinhua via AP
13.07.2020 10:41

PEKING - Už viac ako 140 ľudí zahynulo od konca júna pri záplavách v strednej a vo východnej Číne spôsobených neustálym dažďom. Úrady však varujú, že to najhoršie ešte len príde, napísala v pondelok agentúra AFP.


Letné záplavy sa v Číne vyskytujú od nepamäti. Najviac zasahujú povodie rieky Jang-c'-ťiang, kde sa nachádza aj epicentrum koronavírusovej pandémie - mesto Wu-chan. Neustále dažde zničili od konca júna 28.000 domovov. Viac než 140 ľudí je mŕtvych alebo nezvestných.

Meteorológovia predpovedajú, že hladina Jang-c'-ťiangu a jeho prítokov by sa tento týždeň mala ešte zvýšiť. Jang-c'-ťiangu tento rok namerali tretiu najvyššiu úroveň hladiny v histórií meraní. Doposiaľ vôbec najvyššiu hladinu namerali aktuálne na 33 riekach. Úrady vydali varovania na dovedna 433 tokoch.  

Pri záplavách v Číne
Zdroj: SITA/Long Linzhi/Xinhua via AP

Štátne médiá minulý týždeň pravidelne publikovali zábery z miest a dedín ponorených pod vodu, s ľuďmi ukrývajúcimi sa na strechách domov a čakajúcimi na záchranu. Záplavy a následné zosuvy pôdy najťažšie zasiahli provincie Ťiang-si, Chu-pej a Chu-nan v strednej Číne a An-chuej, Če-ťiang a Ťiang-su na východe krajiny. Čínsky prezident Si Ťin-pching v nedeľu úrady v týchto provinciách vyzval, aby mobilizovali všetky sily a pomohli zasiahnutým občanom.


Galéria

Úrady varujú, že to

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články