°C

Nedeľa, 9. august 2020. Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec.

Ruský novinár je obvinený z vlastizrady: Vo vyšetrovacej väzbe bude až do začiatku septembra

Ivan Safronov
Ivan Safronov
Zdroj: TASR/Sofia Sandurskaya, Moscow News Agency photo via AP
08.07.2020 08:52

MOSKVA - Bývalý ruský novinár Ivan Safronov, ktorý bol v utorok obvinený z vlastizrady, zostane vo vyšetrovacej väzbe do 6. septembra. V utorok o tom rozhodol príslušný moskovský súd.


Safronov, ktorý naposledy pôsobil ako poradca šéfa ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos, vinu odmieta. Ak ho súd uzná za vinného, hrozí mu trest odňatia slobody do 20 rokov. Safronovovo zadržanie, ktoré je ďalším z radu stíhaní novinárov v Rusku, vyvolalo v utorok protesty jeho kolegov a ľudskoprávnych aktivistov. Pred sídlom ruskej tajnej služby FSB v centre Moskvy sa v utorok večer konala demonštrácia na jeho podporu, počas ktorej polícia zadržala najmenej 24 osôb.

Medzi zadržanými účastníkmi protestu proti Safronovovmu obvineniu z vlastizrady bola aj televízna moderátorka a bývalá kandidátka prezidentských volieb Ksenija Sobčaková a viacero ďalších novinárov. Po predvedení na policajnú stanicu a spísaní protokolov o porušení nariadenia o samoizolácii v čase koronakízy alebo pravidiel organizovania masových podujatí väčšinu zadržaných prepustili na slobodu, informoval v noci na stredu portál Novaja gazeta (NG).

Podobná akcia na podporu Safronova sa v utorok konala aj v Petrohrade. Ivana Safronova, ktorý od mája pôsobil ako poradca generálneho riaditeľa ruskej vesmírnej agentúry (Roskosmos) Dmitrija Rogozina, zadržali v utorok ráno. FSB má podozrenie, že tento bývalý novinár denníka Kommersant odovzdával informácie vojenského charakteru českým tajným službám. Podľa vyšetrovateľov koncovým príjemcom týchto informácií boli Spojené štáty, uviedol pre portál RBK novinárov právnik Ivan Pavlov.

Podľa spisu Safronov bol údajne Českom naverbovaný v roku 2012 a v roku 2017 dostal od príslušníka českej tajnej služby pokyn, aby "prostredníctvom internetu" prenášal informácie o vojensko-technickej spolupráci medzi Ruskom a Afrikou a Stredným východom. Podľa advokáta Pavlova žiadne dôkazy o tom, že by Safronov nejaké materiály skutočne odovzdal, neexistujú.

Pavlov však dodal, že na súdnom pojednávaní sa argumentovalo Safronovovým starším článkom pre Kommersant, v ktorom písal o dodávke ruských stíhačiek Su-35 do Egypta. NG poznamenala, že polícia v súvislosti s týmto článok začala vyšetrovanie pre podozrenia z prezradenia štátneho tajomstva. Súd sa však touto kauzou vtedy odmietol zaoberať.

Ivan Safronov
Zdroj: TASR/Peter Kassin, Kommersant Photo via AP

Safronova sledovala FSB

Ruský novinár Ivan Safronov, ktorý bol v utorok vzatý do väzby pre podozrenie z vlastizrady, bol dlhší čas sledovaný ruskou tajnou službou FSB: jeho mobil bol odpočúvaný a FSB mala prístup aj do jeho e-mailovej schránky. Informoval o tom v stredu ruský denník Kommersant. O sledovaní svojho mandanta informoval už v utorok jeho právnik Ivan Pavlov. Poznamenal, že existencia siedmich zväzkov spisových materiálov tiež naznačuje, že Safronov bol pod dohľadom FSB.

Ivan Safronov bol zadržaný v utorok na základe podozrenia, že zo zištných dôvodov odovzdal českým tajným službám informácie o vojensko-technickej spolupráci, obrane a bezpečnosti medzi Ruskom a štátmi Afriky a Stredného východu. Obvinenie v tejto veci voči Safronovovi oficiálne vznesú na budúci týždeň, napísali v stredu ruské médiá.

Podľa agentúry Interfax vyšetrovanie prípadu Safronov vedie vyšetrovateľ známy z kauzy vedca Viktora Kudriavceva, ktorý bol pre podozrenie z vlastizrady zadržaný v roku 2018. Podľa vyšetrovateľov tento v súčasnosti 76-ročný fyzik z Ústredného vedeckovýskumného ústavu strojárenstva (CNIIMaš) je podozrivý, že belgickému neziskovému vedeckému inštitútu The von Karman Institute for Fluid Dynamics poskytol utajované informácie využiteľné pri výrobe zbraní.

Podobne ako Safronov aj Kudriavcev nepripúšťa svoju vinu. Jeho obhajcovia tvrdia, že vedec nemal prístup k tajným informáciám viac ako 20 rokov a samotný spoločný vedecký program FP7-SPACE bol schválený na vládnej úrovni a správy o ňom boli verejne dostupné. Veľvyslanectvo USA v Rusku vydalo v utorok, po Safronovovom zadržaní, vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že prenasledovanie novinárov v Rusku sa ponáša na kampaň proti slobode tlače. Vo svojom tvíte to napísala tlačová tajomníčka ambasády USA v Moskve Rebecca Rossová.

Česko nekomentuje kauzu zadržaného ruského novinára Safronova

Ministerstvo zahraničných vecí ČR sa nevyjadruje k údajnej práci poradcu generálneho riaditeľa ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Ivana Safronova pre české tajné služby. Pre agentúru Interfax to uviedla hovorkyňa MZV ČR Zuzana Štíchová, ktorá dodala, že tieto otázky treba adresovať českým tajným službám. "Nemáme k tomu žiadny komentár," uviedla pre Interfax. Zástupca českej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) Ladislav Šticha pre Interfax uviedol, že nemá informácie o prípade Ivana Safronova.

O vyjadrenie ku kauze v stredu novinári požiadali aj hovorcu ruského prezidenta Vladimira Putina. Hovorca Dmitrij Peskov ju priamo nekomentoval, ale pripomenul incident z nedávnej minulosti, keď v Prahe odstránili sochu sovietskeho maršala Ivana Koneva a keď Praha začiatkom júna vyhostila dvoch ruských diplomatov. K vyhosteniu došlo v súvislosti so šírením nepravdivých informácií o plánovanej otrave ricínom starostu Prahy 6 Ondřeja Kolářa a primátora Prahy Zdenka Hřiba.

Peskov na margo toho poznamenal, že "vzťahy s Českou republikou boli nedávno zatienené známymi udalosťami a na úrovni obecných a ústredných orgánov (tejto krajiny) boli podniknuté určité nepriateľské kroky". Podľa Peskova to "negatívne ovplyvnilo všeobecný tón našich dvojstranných vzťahov". Ubezpečil však súčasne, že Rusko uprednostňuje dobré vzťahy so všetkými krajinami vrátane Českej republiky. Kremeľský hovorca dodal, že nateraz sa medzi Českom a Ruskom neplánujú žiadne dvojstranné kontakty na vysokej či najvyššej úrovni.


Galéria

Ivan Safronov Ivan Safronov

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články