°C

Štvrtok, 13. august 2020. Meniny má Ľubomír, zajtra Mojmír.

Najvyšší súd v USA potvrdil tresty pre voliteľov: Odmietli dať hlas víťaznému kandidátovi

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
07.07.2020 06:30

WASHINGTON - Jednotlivé americké štáty môžu sankcionovať členov zboru voliteľov, ktorí v prezidentských voľbách odmietnu dať hlas víťaznému kandidátovi. Rozhodol o tom v pondelok Najvyšší súd USA, informovala televízia CNN.


Tento verdikt, prijatý pomerom hlasov 9:0, sa týka osobitnosti volebného systému USA, kde občania nevolia prezidenta priamo, ale prostredníctvom 538-členného zboru voliteľov (Electoral College). Každý štát má v tomto grémiu toľko zástupcov, koľko má v oboch komorách Kongresu - Snemovni reprezentantov a Senáte.

Ústava USA síce voliteľom neukladá, aby hlasovali za víťazného kandidáta vo svojom štáte, stalo sa to však nepísaným pravidlom a mnohé štáty to od nich vyžadujú. Pätnásť štátov ich za to môže potrestať. Pri predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2016 odmietlo päť voliteľov hlasovať za demokratku Hillary Clintonovú, hoci v príslušnom štáte získala väčšinu. Dvaja volitelia zasa nechceli dať hlas neskoršiemu víťazovi, republikánskemu kandidátovi Donaldovi Trumpovi.

Štáty Colorado a Washington následne potrestali dvoch voliteľov. Jeden dostal pokutu 1000 dolárov (vyše 890 eur), druhý prišiel o volebný mandát. Volitelia sa obrátili na súd s argumentom, že majú slobodu voľby. Najvyšší súd to však videl inak. Podľa neho takýto postup federálnych štátov umožňujú "znenie ústavy a naša história". "Musia (volitelia) hlasovať za kandidáta, ktorého si vybrali voliči federálneho štátu," rozhodli sudcovia.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články