°C

Štvrtok, 1. október 2020. Meniny má Arnold, zajtra Levoslav.

KORONAVÍRUS Nákaza v Srbsku silnie: Armáda otvorila v Belehrade poľnú nemocnicu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Vojinovic
06.07.2020 16:43

BELEHRAD - Vojaci v Srbsku zriadili v hlavnom meste Belehrad núdzovú poľnú nemocnicu s 500 lôžkami a v pondelok ju sprístupnili. Balkánska krajina sa zo všetkých síl snaží zastaviť nové šírenie koronavírusu SARS-CoV-2, čo len zdôrazňuje, aké riziká prináša rýchle uvoľňovanie karanténnych obmedzení proti nákaze. Informovala o tom tlačová agentúra AP.


Dočasná nemocnica v športovej hale v Belehrade je "preventívnym opatrením", keďže nemocnice v hlavnom meste pri súčasnom náraste prípadov infekcie dosahujú svoju maximálnu kapacitu, uviedol námestník primátora Belehradu Goran Vesič. Nákaza v Srbsku sa vrátila a má rozsah naposledy zaznamenaný na vrchole pandémie v tejto balkánskej krajine v marci a apríli.

Stúpajúce počty v Srbsku sú mrazivým dôkazom toho, ako sa koronavírus, ktorý je vo väčšine Európy na ústupe, môže znova rýchlo šíriť, ak sa karanténne obmedzenia zrušia príliš skoro. Krajina zaviedla na vrchole pandémie jedny z najprísnejších opatrení proti koronavírusu a začiatkom mája ich začala postupne rušiť, až takmer na úroveň úplného znovuotvorenia. Pred nabitými tribúnami sa odohrali futbalové aj tenisové zápasy, čo vyústilo do pozitívnych výsledkov testov niektorých hráčov.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Na podujatí organizovanom v Srbsku a chorvátskom letovisku Zadar na pobreží Jadranského mora sa nakazila takisto srbská tenisová hviezda Novak Djokovič a ďalší hráči. Grécko sa na silnejúcu hrozbu nákazy rozhodlo reagovať tak, že od pondelka rána zakázalo Srbom prekračovať svoju jedinú otvorenú pozemnú hranicu.

Nové obmedzenie spôsobilo sedem kilometrov dlhú dopravnú zápchu hraničnom priechode Promachonas s Bulharskom. Úrady nakoniec povolili vstup do Grécka množstvu áut, ktoré boli v zápche uviaznuté celú noc. Obec Promachonas leží v severogréckom kraji Stredná Makedónia.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články