°C

Štvrtok, 13. august 2020. Meniny má Ľubomír, zajtra Mojmír.

Grécko neakceptuje prísne podmienky finančnej pomoci od EÚ: Gréci dospeli, tvrdí premiér Mitsotakis

Kyriakos Mitsotakis
Kyriakos Mitsotakis
Zdroj: SITA/Dimitris Papamitsos/Greek Prime Minister's Office via AP
05.07.2020 14:39

ATÉNY - Grécko neakceptuje prísne podmienky núdzovej finančnej pomoci od Európskej únie (EÚ) na boj s dôsledkami pandémie nového koronavírusu. Vyhlásil to premiér Kyriakos Mitsotakis v rozhovore, ktorý noviny Financial Times (FT) uverejnili v nedeľu.


„Gréci dospeli, a veľmi. A chceme robiť svoje vlastné reformy,“ citovali ho noviny. Šesťmesačná analýza gréckeho hospodárstva, ktorú vykonala Európska komisia, bola podľa Mitsotakisa dostačujúca a ukázala, že nie sú potrebné žiadne „dodatočné prísne podmienky“. Premiér FT ďalej povedal, že Grécko má veľmi „agresívny program reforiem“, v rámci ktorého sa zameria na tzv. zelenú a tiež digitálnu transformáciu a podporu investícií, čiastočne prostredníctvom privatizácie.

Mitsotakis v piatok (3.7.) počas vystúpenia v parlamente oznámil nové vládne opatrenia v hodnote 3,5 miliardy eur na podporu firiem, ktoré zasiahli blokády na obmedzenie šírenie koronavírusu. Grécko sa v roku 2018 prekonalo desaťročnú dlhovú krízu a dúfalo v silný rast ekonomiky v roku 2020. Ale celoštátne blokády, ktoré vláda zaviedla v marci, aby obmedzila šírenie koronavírusu, všetko zmenili. Experti najnovšie očakávajú, že grécka ekonomika tento rok klesne o 8 % až 10 % pred tým, ako sa v roku 2021 začne zotavovať.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články