°C

Nedeľa, 12. júl 2020. Meniny má Nina, zajtra Margita.

KORONAVÍRUS Rakúsko uverejnilo počet infikovaných: Po niekoľkých týždňoch opäť trojciferné číslo

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP
01.07.2020 11:53

VIEDEŇ - V Rakúsku pribudlo za posledný deň viac ako 100 nových prípadov nákazy koronavírusom, oznámili v stredu tamojšie rezorty vnútra a zdravotníctva. Trojciferný denný nárast počtu infikovaných v krajine pritom nezaznamenali už niekoľko týždňov, informuje agentúr APA.


Najvyšší podiel zo 107 nových infikovaných, ktorých v krajine evidovali k 09.30 h SELČ, zaznamenali v spolkovej krajine Dolné Rakúsko. Tamojších 61 prípadov znamená nárast o 2,48 percenta za 24 hodín - v porovnaní s celorakúskym nárastom o 0,6 percenta. S 24 novými prípadmi bola na druhom mieste Viedeň, nasledovali Štajersko (9), Dolné Rakúsko (7), Tirolsko (3), Salzbursko (2) a Burgenland (1).

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Dosiaľ v Rakúsku registrujú 17.873 pozitívnych výsledkov testov na nový druh koronavírusu. V krajine od začiatku epidémie zomrelo v dôsledku choroby COVID-19 celkovo 705 ľudí a 16.497 chorých sa uzdravilo. Aktuálne je hospitalizovaných 74 pacientov s koronavírusom, deviati z nich sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Rakúsko varuje pred cestovaním na Balkán

Rakúska vláda vydala v stredu varovanie pred cestovaním do šiestich balkánskych krajín po tom, čo úrady vystopovali pôvod nových rakúskych zhlukov koronavírusu práve v tomto regióne.  Opatrenie nepriaznivo postihne veľkú rakúsku komunitu ľudí s balkánskymi koreňmi, ktorí často trávia letné dovolenky na návšteve rodiny v krajinách svojho pôvodu. Varovanie pred cestovaním sa týka nečlenských krajín Európskej únie Albánska, Bosny a Hercegoviny (BaH), Kosova, Severného Macedónska a Srbska, ale nevzťahuje sa na členov EÚ Slovinsko a Chorvátsko.

"Uvedomujem si, že toto rozhodnutie spôsobí zármutok mnohým ľuďom," pripustil na tlačovej konferencii rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg. "Ale musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zabránili druhej vlne" nákazy, dodal. Vláda vo Viedni varovala pred trávením dovoleniek a prázdnin v spomínanom regióne západného Balkánu. Ľudia, ktorí tam musia z naliehavých dôvodov cestovať, musia po návrate do Rakúska ísť sami do karantény alebo odovzdať výsledok nedávno urobeného testu na koronavírus.

Krok Rakúska nasleduje po najnovšom náraste nakazených ľudí na Balkáne, ktorý bol predtým menej zasiahnutý pandémiou koronavírusu než ostatné časti Európy. Korene v bývalej Juhoslávii má vyše 530.000 ľudí z 8,9 milióna obyvateľov Rakúska. Počet nových denných prípadov nákazy začal v posledných dňoch stúpať znovu aj v Rakúsku. V utorok stúpol počet infikovaných nad 100 prvýkrát od apríla.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články