°C

Štvrtok, 13. august 2020. Meniny má Ľubomír, zajtra Mojmír.

Srbsko a Kosovo spolu rokovali o usporiadaní vzťahov: Treba nájsť spôsob, ako napredovať

Aleksandar Vučič
Aleksandar Vučič
Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Vojinovic
12.07.2020 12:25

BRUSEL - Srbský prezident Aleksandar Vučič a kosovský premiér Avdullah Hoti absolvovali v nedeľu prostredníctvom telemostu prvé kolo rokovaní o usporiadaní vzťahov medzi oboma krajinami. Informovala o tom agentúra AFP.


Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, ktorý spolu osobitným predstaviteľom EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslavom Lajčákom rokovania vedie, obe strany vyzval, aby prejavili "politickú odvahu" a našli spôsob ako napredovať. Dodal, že neschopnosť nájsť riešenie bude viesť k spomaleniu ekonomického rastu Kosova i Srbska, ako aj k možnej nestabilite.

"Absencia riešenia je brzdou rozvoja na oboch stranách," povedal Borrell s tým, že jeho cieľom je "znovu začať vážne a intenzívne pracovať". "Tieto rozhovory si budú od oboch strán vyžadovať politickú odvahu, ako aj odhodlanie a angažovanosť v duchu kompromisu a pragmatizmu," uviedol Borrell.

Josep Borrell
Zdroj: SITA/Francois Lenoir, Pool Photo via AP

Vučič aj Hoti ešte absolvujú bilaterálne rokovania s Borrellom a Lajčákom a napokon by sa všetky strany mali stretnúť za virtuálnym okrúhlym stolom. Vojna v Kosove v rokoch 1998-99 si vyžiadala vyše 10.000 mŕtvych a 1641 ľudí je stále nezvestných. Konflikt sa skončil po 78-dňovom bombardovaní Srbska silami NATO. Srbsko nezávislosť Kosova stále neuznalo.


Galéria

Aleksandar Vučič Josep Borrell

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články