°C

Utorok, 14. júl 2020. Meniny má Kamil, zajtra Henrich.

Prípad Floyd je na súde: Prokuratúra vzniesla obvinenia voči štyrom policajtom, ktorí ho zatýkali

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Ben Powell/Odessa American via AP
04.06.2020 06:20

MINNEAPOLIS - Prokuratúra v americkom štáte Minnesota sprísnila v stredu obvinenia vznesené voči policajtovi z Minneapolisu, ktorý pri 25. mája zatýkaní kľačal niekoľko minút na krku Afroameričana Georgea Floyda. Policajta teraz obžalovala z vraždy druhého stupňa.


Zároveň vzniesla obvinenia aj voči trom ďalším policajtom, ktorí boli pri zásahu taktiež prítomní. Súčasne boli na nich vydané i zatykače. Policajta Dereka Chauvina, ktorý Floyodovi kľačal na krku, prepustili 26. mája zo služby. Najskôr ho obvinili len z vraždy tretieho stupňa.

Štyria obvinení policajti z
Zdroj: SITA/Hennepin County Sheriff's Office via AP

Troch ďalších policajtov, s ktorými Flyoda zatýkal, taktiež prepustili zo služby, avšak obvinenia voči nim vzniesli až v stredu, informovala agentúra AP. Denník The Star Tribune informoval, že minnesotský generálny prokurátor Keith Ellison obžaluje Thomas Lane, J. Kueng, Tou Thao, z napomáhaniu a navádzaniu k vražde. Vo svojej správe sa odvolával na vyjadrenia viacerých nemenovaných zdrojov z prostredia polície oboznámených s prípadom a tiež na obhajcu jedného z policajtov.

Protesty za Floyda v
Zdroj: SITA/AP Photo/Marcio Jose Sanchez

Afroameričan George Floyd zomrel 25. mája v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden z nich mu niekoľko minút kľačal na krku. Pri zatýkaní sa opakovane sťažoval, že nemôže dýchať. Sanitka následne odviezla bezvládne telo 46-ročného Floyda do nemocnice, kde ho vyhlásili za mŕtveho. Neprimeraný zásah, ktorý okolostojaci nakrútili na video, vyvolal po celých USA protesty, ktoré vyústili do násilností.


Galéria

Ilustračné foto Štyria obvinení policajti z Protesty za Floyda v

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články