°C

Streda, 15. júl 2020. Meniny má Henrich, zajtra Drahomír.

KORONAVÍRUS Maďarská vláda predložila parlamentu návrh zákona na zrušenie núdzového stavu

Viktor Orbán
Viktor Orbán
Zdroj: SITA/AP/Szilard Koszticsak
27.05.2020 10:28

BUDAPEŠŤ - Maďarská vláda predložila v noci na stredu parlamentu návrh zákona o ukončení stavu núdze. Návrh predložený vicepremiérom Zsoltom Semjénom zavádza inštitút stavu zdravotnej núdze, v ktorom podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV dostáva vládny kabinet prekvapujúco širokú škálu právomocí - môže napríklad dekrétom upravovať zákony, avšak nemôže nariadiť zákaz vychádzania.


"Predpokladáme, že po schválení tohto zákona sa núdzový stav v Maďarsku skončí 20. júna," uviedla v utorok na Facebooku ministerka spravodlivosti Judit Vargová. Rozsiahly návrh upravuje zdravotný zákon a platnosť nariadení vlády prijatých počas stavu núdze prevádza do formy prechodných ustanovení.

Pôvodný zákon o ochrane proti šíreniu nového druhu koronavírusu umožňuje vláde premiéra Viktora Orbána prijímať v čase stavu núdze mimoriadne opatrenia v záujme ochrany zdravia obyvateľstva, právnej istoty a stability hospodárstva. Maďarská vláda v zmysle zákona, ktorý parlament schválil 30. marca, môže okrem iných opatrení nariadiť pozastavenie uplatnenia jednotlivých zákonov, môže konať odlišne od právnych ustanovení a môže prijímať ďalšie mimoriadne opatrenia.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Túto právomoc - v potrebnej a primeranej miere - môže vláda uplatňovať v rámci prevencie i potláčania a likvidácie tejto epidémie. Maďarská opozícia, európske inštitúcie, ale aj Spojené štáty vyjadrili v uplynulých mesiacoch v súvislosti s riešením epidemiologickej krízy maďarskou vládou obavy z časovo neobmedzeného a neúmerného posilnenia právomocí Orbánovho kabinetu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články