Streda, 6. júl 2022. Meniny má Patrik, Patrícia, zajtra Oliver.

KORONAVÍRUS Život v Kanade očami Ingrid: Vláda pomohla skoro všetkým živnostníkom, TOTO je však problém

Ilustračné fotoGaléria fotiek (3)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

OTTAWA – Kanadská vláda pomohla v čase koronavírusovej pandémie takmer všetkým živnostníkom, navyše zvýšila prídavky na deti. Povedala to Ingrid, ktorá žije s celou svojou rodinou v Kanade. V zdravotníctve je ale problém - nedostatok ochranných pomôcok.


V Kanade zomrelo na ochorenie covid-19 viac než 3,8-tisíca ľudí. V tomto severoamerickom štáte sa koronavírusom celkovo infikovalo viac než 60-tisíc ľudí, pričom vyše 26-tisíc sa ich už vyliečilo.

Čítajte aj: Švédsky model boja proti KORONAVÍRUSU očami Alžbety: Radšej by som uvítala tvrdšie opatrenia

Češka Ingrid žije v kanadskom Montreale aj so svojou rodinou. Kanaďania sú podľa nej veľmi poslušní a dodržujú všetky nariadenia. Povedala to v rozhovore pre Lidovky.cz.

„Kanada je obrovská krajina, ale má len 38 miliónov obyvateľov. Skladá sa z desiatich provincií a troch teritórií, ktoré majú samostatné vlády a samostatne fungujúce zdravotnícke systémy. Federálna vláda provinciám na zdravotníctvo síce prispieva, ale nemôže im nič nariaďovať. Keď sa v decembri začalo hovoriť o pandémii v Číne, nikto to v Kanade a v USA nebral veľmi vážne,“ spomína Ingrid s tým, že kanadská vláda začala avizovať preventívne opatrenia až v polovici marca, a to formou odporúčaní.

KORONAVÍRUS Život v Kanade
Galéria fotiek (3)
Situácia v Kanade
Zdroj: SITA/AP

„Provinčná vláda v Quebecu reagovala v polovici marca na situáciu s covid-19 ako prvá. Zatvorila školy, obchody, takmer všetky firmy okrem tzv. essential services (nevyhnutné základné služby). Postupne sa pridávali ostatné provincie a kompletný „lock-down“ je dodnes v celej Kanade. Je uzatvorená hranica s USA. Začína sa síce hovoriť o možnom uvoľňovaní, ale zatiaľ nevieme nič konkrétne,“ doplnila.

Ľudia sa správajú zodpovedne, tešia sa finančnej podpore

Z pohľadu Ingrid sú Kanaďania veľmi zodpovední v dodržiavaní všetkých nariadení. „Von sa smie ísť len po dvoch, musia sa udržiavať odstupy, do obchodu sa chodí po jednom, pohyb je obmedzený medzi mestami a provinciami. Polícia síce hrozí pokutami, ale o nijakých veľkých priestupkoch nepočujeme.“

Aj v Kanade prichádzajú ľudia o prácu. „Sedem miliónov Kanaďanov požiadalo o podporu. Federálna vláda ju dala takmer všetkým – zamestnancom firiem, živnostníkom. Hradí 75 % platu zamestnancov zavretých podnikov, a peniaze dala dokonca aj študentom. Zvýšila tiež prídavky na deti,“ opísala žena.

KORONAVÍRUS Život v Kanade
Galéria fotiek (3)
Situácia v Kanade
Zdroj: SITA/AP

Rúška nie sú povinné, z dezinfekcie sa stal nedostatkový tovar

A akú náladu okolo seba pociťuje Ingrid? „Ľudia mali spočiatku trocha strach, ale vzhľadom k tomu, že situácia sa zdá byť pod kontrolou a skoro všetci majú nárok na nejaký druh podpory, nijaké demonštrácie ako v USA sa nekonajú a ľudia sú pokojní,“ skonštatovala Češka žijúca v Kanade.

Vláda nenariadila nosiť rúška, zdôrazňuje však dôležitosť zvýšenej hygieny rúk. „Rúška sa nedajú nikde kúpiť, nedostatkový tovar je aj dezinfekcia i toaletný papier. V zdravotníctve je nedostatok ochranných pomôcok tiež veľký problém. Zdravotníkom vláda nosiť ochranné pomôcky, samozrejme, odporúča,“ povedala Ingrid.

Češka žije v provincii Quebec a provinčná vláda podľa nej zaviedla všetky opatrenia rýchlo. „Máme síce s provinciou Ontario najviac prípadov covidu, ale je to logické vzhľadom k počtu obyvateľov. Firma, v ktorej pracujem, normálne funguje, máme povolenie ako „essential service“. Pre mňa sa vlastne veľa nezmenilo. Každý deň chodím do práce a užívam si prázdne diaľnice. Moje deti majú školu cez internet a manžel tiež pracuje z domu,“ dodala Ingrid.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články