Sobota2. december 2023, meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich

KORONAVÍRUS Pozitívne správy z Rakúska: Reprodukčný faktor prudko klesol, nákaza je na ústupe

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/Center for Pharmaceutical Research via AP)

VIEDEŇ - V Rakúsku pribudlo v piatok 24 obetí nového koronavírusu, celkovom ich je 319. Informovali o tom ministerstvá vnútra a zdravotníctva.

K piatkovému dopoludniu (10.30 h) bolo pozitívne testovaných 13.404 osôb, z ktorých sa 6064 medzičasom uzdravilo. V Rakúsku vykonali doteraz 134.743 testov Počet pacientov s ochorením COVID-19, ktorí sú v nemocničnej starostlivosti, sa znížil na 1032, čo je najnižšia úroveň od 30. marca, resp. o 54 prípadov menej ako vo štvrtok. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti bolo v piatok ráno 261 ľudí, o päť menej ako deň predtým.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Podľa výpočtov Agentúry pre zdravie a bezpečnosť potravín (AGES) a Technickej univerzity v Grazi v Rakúsku klesá aj tzv. reprodukčný faktor koronavírusu. Toto číslo udáva, koľko zdravých ľudí sa nakazí od jedného chorého. Spomínané inštitúcie došli podľa televízie ORF k záveru, že 12. marca sa odhadovaný reprodukčný faktor vírusu pohyboval v rozpätí 3,5 - 4,0. To znamená, že jedna infikovaná osoba mohla štatisticky nakaziť až štyroch ďalších ľudí.

Po prijatí vládnych opatrení však začala hodnota faktora postupne klesať a 1. apríla dosiahla 1,14. Od 5. apríla klesla pod hodnotu 1. Nakazená osoba tak infikuje v priemere menej ako jedného človeka a pandémia by mala byť na ústupe. Rovnaký vývoj zaznamenala aj krivka odhadovanej dennej rýchlosti nárastu pozitívnych výsledkov testov na vírus SARS-CoV-2. Od 12. marca tiež nepretržite klesá: z takmer 40 percent na mínus desať percent k 5. aprílu.

Viac o téme: PandémiaŠtatistikyViedeňRakúskoKoronavírus
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu