°C

Nedeľa, 12. júl 2020. Meniny má Nina, zajtra Margita.

Šéf NATO vyzýva Taliban: Vzdajte sa násilia a ukončite konflikt!

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Zdroj: SITA/AP Photo/Francisco Seco
12.02.2020 17:27

BRUSEL - Severoatlantická aliancia vyzvala v stredu afganské hnutie Taliban, aby uviedlo do praxe svoj záväzok vyriešiť dlhoročný ozbrojený konflikt v Afganistane a vzdalo sa násilia.


Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg to vyhlásil na úvod dvojdňového zasadnutia ministrov obrany členských krajín Aliancie v Bruseli. Jeho vyjadrenie súviselo s utorňajším samovražedným útokom v Kábule, pri ktorom prišli o život traja príslušníci armády a dvaja civilisti.

"Taliban musí preukázať svoju vôľu a skutočné odhodlanie potlačiť násilie," uviedol Stoltenberg. Zároveň však šéf Aliancie zaujal opatrné stanovisko k utorňajšiemu vyhláseniu ministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea o "významnom pokroku" v rokovaniach medzi Spojenými štátmi a Talibanom o ukončení násilia v Afganistane.

"Vítame každé opatrenie, ktoré môže viesť k zníženiu násilia," zdôraznil Stoltenberg, avšak zdôraznil, že predstavitelia Talibanu musia pristúpiť na "skutočné kompromisy". NATO udržiava v Afganistane výcvikovú a poradenskú vojenskú misiu pod názvom Rozhodná podpora, ktorá má 16.500 vojakov z 38 krajín sveta. Hlavným cieľom misie je pomáhať pri výcviku a príprave afganských bezpečnostných síl.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články