°C

Sobota, 28. marec 2020. Meniny má Soňa, zajtra Miroslav.

Na internetových portáloch predávajú antisemitistické knihy: Jedna učí deti, ako rozpoznať Žida

Zdroj: Getty Images, Heureka
17.02.2020 00:00

PRAHA/BRATISLAVA - Niektoré české knižné portály predávali knihy s antisemitskou tematikou. Informoval o tom portál iRozhlas.cz s tým, že v Česku sa už týmto začala zaoberať aj polícia. Tieto knihy sa objavili aj na slovenských e-shopoch.


Na viacerých českých ale aj slovenských knižných e-shopoch sa objavili knihy, ktoré sa otvorene hlásia k protižidovskej agitácii. Jedna z nich je Jedovatá houba, ktorú v roku 1938 napísal nemecký novinár Ernst Hiemer. Matka v nej opisuje, že rovnako. ako existujú jedovaté a jedlé huby, tak existujú dobrí a zlí ľudia. 

Na internetových portáloch predávajú
Zdroj: repro foto Heureka

"Táto ilustrovaná detská kniha, podľa originálneho podnadpise pre mladých aj starších, je klasické antisemitské dielo nemeckej nacionálnosocialistickej osvety," píše sa napríklad v popise detskej knihy Jedovatá huba. "Ležérnou formou deťom napríklad radí, ako spoznať Žida: podľa odporného, ​​sladkastého zápachu, alebo podľa pohľadu, ktorý je pátravý a bodavý. Už na očiach mu človek okamžite uvidí, že je to zlý a klamársky človek," uvádza sa ďalej v popise knihy.

Na predaj kníh upozornil novinár Jakub Szántó na twitteri.

Ďalšia kniha Mierové dielo Adolfa Hitlera podľa stručného obsahu opisuje "významné kultúrne, architektonické, dopravné, voľnočasové, priemyselné a vedecké diela jedného národa, vybudované počas krátkeho mierového obdobia nacionálnosocialistického zriadenia." Obe knihy sú od vydavateľstva Guidemedia etc. 

Na internetových portáloch predávajú
Zdroj: Heureka

Knihami sa zaoberá aj česká polícia. Potvrdila to pre český portál iRozhlas.cz. "V súčasnosti môžeme len potvrdiť, že o prípade vieme a zaoberáme sa ním," povedal redakcii hovorca Policajného prezídia Ondřej Moravčík.

Tieto knihy mali v ponuke ešte minulý štvrtok približne desať slovenských e-shopov, dnes ju ponúka už len jeden knižný internetový obchod.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/mCul
FOTO: Twitter/ Jakub Szántó

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články