°C

Nedeľa, 5. apríl 2020. Meniny má Miroslava, zajtra Irena.

Sankčný zoznam súvisiaci s Krymom rastie: Na čiernu listinu pribudlo sedem mien

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
28.01.2020 15:55

BRUSEL - Európska únia pridala v utorok ďalších sedem mien na sankčný zoznam osôb, ktoré sú spájané s narušením územnej celistvosti a nezávislosti Ukrajiny. Na rozšírení sankčného zoznamu sa zhodli ministri pre európske záležitosti v rámci zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli.


Zoznam, na ktorom je po novom 177 fyzických osôb a 44 právnych subjektov, bol zriadený po tom, ako Rusko v marci 2014 prevzalo kontrolu nad ukrajinským polostrovom Krym a prístavom Sevastopol. Diplomati EÚ rozhodujú každý polrok o tom, či uvedený sankčný zoznam bude predĺžený, prípadne či naň zaradia ďalšie mená alebo podniky a organizácie. Rada ministrov v utorok navrhla doplniť na "čiernu listinu" EÚ sedem nových osôb, ktoré boli priamo zodpovedné za prípravu komunálnych volieb na Kryme, v septembri 2019, organizovaných ruskými orgánmi.

Uvalené sankcie pre dotknuté osoby znamenajú zmrazenie aktív a zákaz akýchkoľvek finančných operácií na území EÚ ako aj zmrazenie cestovných víz do členských krajín Únie. Mená sankcionovaných osôb už zverejnili v Úradnom vestníku EÚ a podľa stanice Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda je medzi nimi aj Jurij Gocaňuk, považovaný za "hlavu" krymskej vlády. Očakáva sa, že premiéri a prezidenti krajín EÚ na summite v marci predĺžia o ďalších šesť mesiacov aj hospodárske sankcie, ktoré sú zamerané na konkrétne odvetvia ruského hospodárstva. Tie sú v platnosti do 31. júla 2020.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články