°C

Piatok, 3. apríl 2020. Meniny má Richard, zajtra Izidor.

Americké voľby sa nezadržateľne blížia: Dosiahne Trump veľký triumf? Toto sú hlavní oponenti

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Evan Vucci
27.01.2020 19:36

WASHINGTON - Necelých deväť mesiacov pred americkými prezidentskými voľbami sa nedá spoľahlivo povedať, či má vyššie šance na zvolenie súčasný prezident Donald Trump, alebo jeho demokratický protikandidát.


Ako zistili v januárovom prieskume denník The Washington Post a televízia ABC News, rozdiely v percentuálnej podpore voličov medzi Trumpom a možnými demokratickými kandidátmi sú tak malé, že sa všetky zmestia do štvorpercentnej odchýlky spoľahlivosti. Najväčšie šance poraziť Trumpa a zabrániť tak jeho znovuzvoleniu má podľa tohto prieskumu bývalý viceprezident Joe Biden, ktorý by v súboji s aktuálnym prezidentom získal 50, zatiaľ čo Trump 46 percent hlasov registrovaných voličov.


Trump poslal Senátu odpoveď: Je to bezočivý a nezákonný pokus zvrátiť výsledok volieb, tvrdí


Na druhom mieste medzi demokratmi je podľa The Washington Post a ABC News bývalý starosta New Yorku Mike Bloomberg. Ten by Trumpa porazil so ziskom 49 oproti 46 percentám. Nasleduje senátor Bernie Sanders, ktorý by v súboji so súčasným prezidentom získal 49 a Trumpovi by pripadlo 47 percent hlasov, a senátorka Amy Klobuchar, ktorá by získala 48 oproti Trumpovým 47 percentám.

Remízou 48 ku 48 percentám by sa podľa tohto prieskumu skončil súboj medzi Trumpom a senátorkou Elizabeth Warren, a prehrou demokratov by sa skončil duel medzi Trumpom a Peteom Buttigiegom. Trump by v takomto prípade získal 48, Buttigieg 45 percent.

Joe Biden
Joe Biden
Zdroj: SITA/AP/Gene J. Puskar

Hoci podľa tohto i iných prieskumov majú o niečo vyššiu šancu na zvolenie demokratickí kandidáti než Trump, väčšina Američanov si aj tak myslí, že v tohtoročných voľbách opäť zvíťazí súčasný prezident. Víťazstvo Trumpa tipuje 49 percent Američanov, to, že vyhrá demokratický kandidát, si myslí len 43 opýtaných.


Galéria

Donald Trump Joe Biden

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články