°C

Utorok, 25. február 2020. Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor.

Merkelová sa stretne s Erdoganom: Hlavnou témou rozhovoru bude migračná dohoda

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Zdroj: SITA/AP Photo/Jens Meyer
24.01.2020 09:45

ISTANBUL - Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v piatok v Istanbule stretne s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Rokovania sa budú sústreďovať na budúcnosť migračnej dohody medzi Tureckom a Európskou úniou, ktorá pomohla obmedziť prílev utečencov do Európy.


Návšteva sa tiež uskutoční v čase obáv z novej vlny migrantov utekajúcich pred vládnymi útokmi na severe Sýrie. Počet utečencov, ktorí dorazili do Grécka z Turecka, sa pritom v minulom roku výrazne zvýšil. Dôvodom je najmä situácia v Sýrii, ale tiež nestabilita v Afganistane. Európska únia v roku 2016 pod vedením Nemecka súhlasila, že poskytne Turecku šesť miliárd eur na pomoc utečencom a ďalšie stimuly s cieľom presvedčiť vládu v Ankare, aby zastavila migrantov smerujúcich do Grécka.

Turecko však tvrdí, že nemôže samé znášať bremeno, ktoré predstavuje 3,6 milióna Sýrčanov na jeho území a opakovane pohrozilo, že im "otvorí brány" do Európy. Vláda pre utečencov žiada vytvorenie takzvanej "bezpečnej zóny" na severe Sýrie, európske štáty však s podporou tohto návrhu váhajú.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články