°C

Štvrtok, 27. február 2020. Meniny má Alexander, zajtra Zlatica.

Netanjahu vyzval Macrona: Má sa pripojiť k tlaku a sankciám proti Teheránu

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Zdroj: SITA/Ronen Zvulun/ Pool photo via AP
22.01.2020 14:40

TEHERÁN - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval v stredu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby sa pripojil k tlaku a sankciám proti Teheránu po sporných iránskych krokoch v oblasti využívania jadrovej energie a agresívnom konaní v regióne.


Netanjahu a Macron počas svojho stretnutia v Jeruzaleme diskutovali aj o situácii v Libanone a v Líbyi. Ako informoval izraelský spravodajský portál Ynetnews, "Netanjahu neskôr vyhlásil, že s Macronom sa dohodli, že obe krajiny nadviažu "strategický dialóg" s cieľom pokračovať v posilňovaní bilaterálnej spolupráce a dosahovať spoločné ciele v regionálnych otázkach."

Stretnutie Macrona s Netanjahuom bolo jedným z programu návštevy francúzskeho prezidenta v Izraeli, ktorá sa koná pri príležitosti 5. svetového fóra o holokauste. Na tomto podujatí sa v stredu a štvrtok zídu zástupcovia takmer 50 krajín z celého sveta.

Iránsky prezident Hasan Rúhání v stredu podľa agentúry Reuters opäť vyhlásil, že Irán sa  nebude nikdy snažiť získať jadrové zbrane, a to s jadrovou dohodou či bez nej. Okrem toho apeloval na európske mocnosti, aby sa vyhli "omylu Washingtonu", ktorý odstúpil od jadrovej zmluvy uzavretej medzi jadrovými mocnosťami a Iránom v roku 2015.

Rúhání vo svojom vyhlásení upozornil, že "európske mocnosti budú zodpovedné za následky porušenia zmluvy" s Iránom. V reakcii na odstúpenie Washingtonu od jadrovej dohody - v roku 2018 - a na opätovné uvalenie amerických sankcií na Irán Teherán postupne odstupoval od záväzkov, ktoré preň z dohody vyplývali. Rúhání však v stredu uviedol, že Irán zostáva oddaný zmluve a mohol by zmeniť svoj postoj, ak by si ostatné zmluvné strany plnili svoje záväzky.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články