°C

Štvrtok, 2. júl 2020. Meniny má Berta, zajtra Miloslav.

Svetoví lídri cestujú do Jeruzalema: Uctia si pamiatku holokaustu

Reuven Rivlin a Princ Charles
Reuven Rivlin a Princ Charles
Zdroj: SITA/Victoria Jones/Pool via AP
23.01.2020 11:36

JERUZALEM - Izraelský prezident Reuven Rivlin sa vo štvrtok pred začiatkom Svetového fóra o holokauste v Jeruzaleme stretol s britským princom Charlesom, píše agentúra AP.


Piate Svetové fórum o holokauste sa koná vo štvrtok v múzeu Jad va-šem, hlavnom izraelskom pamätníku obetí a hrdinov holokaustu v Jeruzaleme. Zúčastňuje sa na ňom niekoľko desiatok hláv štátov a vlád z celého sveta. Zhromaždenie sa koná pri príležitosti 75. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau.

Charles sa spoločne s desiatkami prezidentov a iných vysokých predstaviteľov štátov zúčastní na tomto najväčšom zhromaždení zameranom na pripomenutie holokaustu a boja proti modernému antisemitizmu. Slovensko na podujatí zastupuje prezidentka Zuzana Čaputová. Rivlin Charlesovi za účasť na podujatí poďakoval.

Vladimir Putin a Benjamin
Zdroj: SITA/Heidi Levine/Pool photo via AP

Pred začiatkom samotného fóra o 13.30 h miestneho času (14.30 h SEČ) sa v Jeruzaleme koná mnoho bilaterálnych stretnutí vysokopostavených predstaviteľov jednotlivých štátov. Ruský prezident Vladimir Putin hovoril s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Lídri ocenili kvalitu vzťahov medzi Moskvou a Jeruzalemom, ktoré utužila ruská intervencia vo vojne v susednej Sýrii.

Putin sa v Jeruzaleme stretol aj s matkou mladej Izraelčanky Naamy Issacharovej, odsúdenej v Rusku za držanie a pašovanie drog na sedem a pol roka väzenia. Matke zadržiavanej povedal, že "všetko bude v poriadku". Otázky jej omilostenia sa však na spoločnej tlačovej konferencii s Netanjahuom nedotkol.

Viceprezident USA Mike Pence
Zdroj: SITA/Ammar Awad/Pool Photo via AP

Na piatok Svetovom fóre o holokauste sa očakávajú delegácie zo 49 štátov sveta, pričom 41 z nich bude viesť hlava štátu. Medzi najprominentnejších hostí patria americký viceprezident Mike Pence, ruský prezident Vladimir Putin, britský princ Charles a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Medzi účastníkmi fóra budú aj štyria králi a lídri krajín ako Austrália, Kanada, Nemecko, Taliansko, Ukrajina či Argentína, ako aj vysokopostavení zástupcovia Európskej komisie, Európskej rady a Európskeho parlamentu.

Fórum s mottom "Pamätať na holokaust, bojovať proti antisemitizmu" organizujú kancelária izraelského prezidenta Reuvena Rivlina, pamätník obetí a hrdinov holokaustu Jad va-šem a nadácia World Holocaust Forum Foundation, ktorá bola založená filantropom a aktivistom Mošem Kantorom pochádzajúcim z Moskvy. Na bezpečnosť bude dohliadať 10.000 príslušníkov izraelskej polície.


Galéria

Reuven Rivlin a Princ Vladimir Putin a Benjamin Viceprezident USA Mike Pence

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články