°C

Štvrtok, 27. február 2020. Meniny má Alexander, zajtra Zlatica.

Prímerie v Sýrii zlyhalo, tvrdí Bacheletová: Stále umierajú civilisti

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová
Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová
Zdroj: SITA/Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP
17.01.2020 13:00

ŽENEVA - Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová vyzvala v piatok na okamžité zastavenie bojov s provincii Idlib na severovýchode Sýrie.


Najnovšie prímerie v Sýrii podľa jej slov "opäť zlyhalo v ochrane civilistov". Informovala o tom agentúra Reuters. "Je hlboko znepokojujúce, že každodenne dochádza k zabíjaniu civilistov počas raketových útokov zo zeme aj zo vzduchu," povedala Bacheletová na margo prímeria, ktoré malo byť implementované už takmer pred týždňom.

Na prímerí v Idlibe sa na stretnutí v Istanbule začiatkom januára dohodli prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. Sily podliehajúce vláde v Damasku útočili od polovice decembra s podporou Ruska na džihádistov v južnom Idlibe, a to aj napriek dohode o prímerí z augusta 2019 a výzvam na deeskaláciu prichádzajúcim z Turecka, Francúzska či Organizácie Spojených národov.

V rámci týchto bojov sýrska armáda dobyla desiatky miest a dedín, pričom na oboch stranách zahynuli stovky ľudí. Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) vo štvrtok oznámil, že od decembra 2019 bolo z provincie Idlib vysídlených približne 350.000 ľudí, z ktorých väčšinu tvoria ženy a deti, ktoré sa uchýlili do oblastí na hraniciach s Tureckom.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články