°C

Streda, 3. jún 2020. Meniny má Karolína, zajtra Lenka.

Irán stupňuje napätie: Prestane dodržiavať ďalšie z ustanovení jadrovej dohody

Abbás Músaví
Abbás Músaví
Zdroj: TASR/AP Photo/Vahid Salemi
05.01.2020 17:25

TEHERÁN - Irán ešte v nedeľu očakáva finalizáciu piateho súboru opatrení, ktorými sa odkláňa od záväzkov vyplývajúcich z medzinárodnej dohody o obmedzení jadrového programu tejto krajiny. Oznámil to hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Abbás Músaví, ktorého vyjadrenia odvysielané v televízii citovala tlačová agentúra AFP.


Irán postupne pozastavuje plnenie jadrovej dohody z roku 2015 v reakcii na predvlaňajšie jednostranné odstúpenie Spojených štátov a opätovné zavádzanie protiiránskych sankcií. Najnovšie oznámenie však nasleduje dva dni po tom, ako americké sily zabili pri útoku v Iraku iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního, čo vyvolalo prudké zvýšenie napätia na Blízkom východe.

"Čo sa týka piateho kroku, rozhodnutia už boli prijaté... ale vzhľadom na súčasnú situáciu sa urobia ešte určité zmeny na dôležitom stretnutí dnes večer," povedal Músaví. "Vo svete politiky všetky veci vzájomne na seba vplývajú," dodal hovorca iránskeho rezortu diplomacie.

Músaví podľa AFP nijako nenaznačil, v čom bude spočívať spomínaný "piaty krok" ani kedy bude oznámený. Americký prezident Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody s Iránom v máji 2018 a následne obnovil sankcie na Irán vrátane embarga na dovoz ropy. V roku 2019 Spojené štáty sankcie voči Iránu ešte sprísnili, pričom sa napätie medzi oboma krajinami ďalej stupňovalo.

Británia svetových lídrov vyzvala na zníženie napätia v oblasti Blízkeho východu

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab v nedeľu uviedol, že Británia sa usiluje o zníženie napätia v Iráne s cieľom vyhnúť sa vojne, informovala na svojej webovej stránke stanica Sky News. Británia podľa Raabových slov rozumie situácii, v ktorej sa Spojené štáty nachádzali v súvislosti so zabitím iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního. Ten prišiel o život v piatok pri leteckom útoku USA neďaleko medzinárodného letiska v irackom Bagdade.

Dominic Raab
Zdroj: SITA/AP/Stephanie Lecoq

Solejmání bol veliteľom špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd, riadiaci ich zahraničné operácie. Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí prisľúbil "krutú odplatu" a vyhlásil trojdňový štátny smútok. "Musíme sa vyhnúť vojne, znížiť napätie a stabilizovať situáciu," povedal Raab a dodal, že jeho hlavným záujmom je ochrániť britských občanov, vojakov, či diplomatické misie.

Minister zahraničných vecí potvrdil, že dve lode britského Kráľovského vojenského námorníctva boli vyslané do Hormuzského prielivu, aby sprevádzali britské plavidlá plaviace sa cez túto kľúčovú námornú trasu v oblasti Blízkeho východu. Raab uviedol, že hovoril s irackým premiérom, s lídrami zahraničných krajín a chystá sa hovoriť s ďalšími.

Z prípadnej vojny v oblasti Blízkeho východu podľa jeho slov nebude mať úžitok nikto, len teroristické skupiny. "Preto budeme spolupracovať s našimi partnermi, najmä s USA, s európskymi partnermi a partnermi v oblasti Blízkeho východu s cieľom šíriť náš odkaz, zvládnuť túto situáciu a znížiť toto napätie," povedal.


Galéria

Abbás Músaví Dominic Raab

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články