°C

Sobota, 5. december 2020. Meniny má Oto, zajtra Mikuláš.

Lesné požiare v Austrálii neutíchajú: Nový Južný Wales vyhlásil núdzový stav

Požiare v Austrálii neutíchajú.
Požiare v Austrálii neutíchajú.
Zdroj: SITA/Australian Broadcasting Corporation, Channel 7, Channel 9 via AP
02.01.2020 08:30

SYDNEY - Austrálsky štát Nový Južný Wales vyhlásil týždňový stav núdze v reakcii na lesné požiare, ktoré už viac ako dva mesiace sužujú juhovýchod Austrálie. Informovala o tom vo štvrtok na svojej webovej stránke stanica BBC.


"Stav núdze sa začne o 8.00 h miestneho času v piatok ráno a potrvá sedem dní," oznámila štátna premiérka Gladys Berejiklianová. Tento stav miestnym úradom umožní vykonávať vynútené evakuácie, uzatvárať cestné komunikácie a všetko ostatné, čo je potrebné na zaistenie bezpečnosti občanov a majetku.

Požiare zúriace od októbra zničili v Austrálii už viac ako 1400 domov a spálili približne päť miliónov hektárov porastov. O život prišlo najmenej 18 ľudí. Cez víkend sa v tejto oblasti očakávajú vysoké teploty a silný vietor, ktoré zvyšujú nebezpečenstvo požiaru. Austrálski hasiči vo štvrtok vyzvali turistov, aby oblasti na juhovýchode Austrálie opustili.

Premiér štátu Viktória Daniel Andrews povedal, že v tomto štáte sú "vážne obavy" v súvislosti so 17 nezvestnými osobami. Tisíce ľudí v pobrežnom meste Mallacoota v štáte Viktória sa na úteku pred požiarmi uchýlili na pláž, kde ich má vyzdvihnúť plavidlo vojenského námorníctva. Policajné lode tam v stredu priviezli 1,6 tony vody, jedla a zdravotníckeho materiálu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články