OSN nemôže potvrdiť, že zbrane použité proti Saudskej Arábii patrili Iránu | Topky.sk

°C

Sobota, 18. január 2020. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

OSN nemôže potvrdiť, že zbrane použité proti Saudskej Arábii patrili Iránu

Antonio Guterres
Antonio Guterres
Zdroj: SITA/AP Photo/Kamran Jebreili
13.12.2019 21:35

NEW YORK - Organizácia Spojených národov nemôže potvrdiť, že riadené strely a drony, ktoré boli použité pri septembrovom úroku na saudskoarabské letisko a ropnú infraštruktúru, boli iránskeho pôvodu. S odvolaním sa na správu generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa pre Bezpečnostnú radu OSN (BR OSN) o tom v piatok informovala agentúra AP.


OSN podľa Guterresových slov taktiež nemôže povedať, či boli zbrane použité pri útoku prenesené z Iránu "spôsobom, ktorý by odporoval" rezolúcii schválenej v Spoločnom komplexnom akčnom pláne (JCPOA), tzv. jadrovej dohode, z roku 2015. Generálny tajomník v správe ďalej uviedol, že OSN preskúmalo trosky zo zbraňových systémov použitých pri útokoch na Saudskú Arábiu, pričom naďalej zbiera a analyzuje dodatočné informácie s cieľom určiť ich pôvod. OSN by malo o ďalších zisteniach informovať "podľa potreby a v pravý čas".

Washington a Rijád obvinili Teherán zo zodpovednosti za útoky na ropné zariadenia Bikajk a Churajs ležiace na východe Saudskej Arábie, ku ktorým došlo 14. septembra. K útokom sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci húsíovia podporovaní Iránom, proti ktorým v Jemene bojuje medzinárodná vojenská koalícia na čele s Rijádom.

Samotný Irán však obvinenia z účasti na útokoch popiera. Zo zodpovednosti za útoky obvinili Teherán aj lídri Francúzska, Nemecka a Británie, ktoré patria k signatárom jadrovej dohody s Iránom. Teherán tieto tvrdenia označil za "absurdné" a zodpovednosť poprel.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články