Streda, 14. apríl 2021. Meniny má Justína, zajtra Fedor.

Zelenskyj prichádza s upozornením pred summitom v Paríži: Varuje pred veľkými očakávaniami

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP
08.12.2019 15:10

KYJEV - Krátko pred summitom v Paríži, ktorý bude zameraný na urovnanie konfliktu v Donbase, varoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred prílišnými očakávaniami spájanými s týmto podujatím. Mnohými stranami vyjadrované postoje k summitu môžu viesť ku sklamaniam, uviedla v nedeľu na Facebooku prezidentská hovorkyňa Julija Mendeľová, ktorú citovala tlačová agentúra DPA.


"Vojna v Donbase sa neskončí 10. decembra," napísala Mendeľová v narážke na parížske rokovania lídrov tzv. normandskej štvorky, ktoré sa uskutočnia v pondelok 9. decembra. Podľa hovorkyne nenastal od predchádzajúceho summitu v tomto formáte pred vyše troma rokmi takmer žiadny pokrok. "Síce sme v ťažkej situácii, ale poletíme do Paríža s veľmi pevnou pozíciou," dodala.

Lídri Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka sa stretnú v parížskom Elyzejskom paláci, aby sa pokúsili urovnať konflikt na východe Ukrajiny medzi Moskvou podporovanými proruskými separatistami a ukrajinskými silami, ktorý si vyžiadal už najmenej 13.000 mŕtvych. Na parížskom summite sa Zelenskyj vôbec po prvý raz osobne stretne s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Lídri plánujú rokovať aj bilaterálne.

V centre Kyjeva demonštrovalo v nedeľu približne 2000 ľudí proti tomu, aby Ukrajina pri týchto rokovaniach pristupovala na kompromisy. Ich požiadavky sa týkali predovšetkým otázok osobitného štatútu pre separatistické územia a tamojších volieb. Na protestné akcie vyzvali tri opozičné parlamentné frakcie zoskupené okolo bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články