°C

Streda, 27. máj 2020. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

FOTO Vo svete rozsvecujú vianočné stromčeky: To je nádhera

Vianočný strom vo Washingtone
Vianočný strom vo Washingtone
Zdroj: SITA/AP Photo/Susan Walsh
06.12.2019 07:20

WASHINGTON- Prezident USA Donald Trump s manželkou Melaniou vo štvrtok v parku pri Bielom dome vo Washingtone rozsvietili národný vianočný strom.


Ako informoval spravodajský portál The Hill, Trump sa v krátkom príhovore poďakoval ozbrojeným silám a záchranárom. Uviedol tiež, že "na Vianoce si pripomíname večnú pravdu, že každý človek je milovaným Božím dieťaťom. Ako vďačný národ si ceníme radosť z rodiny, požehnanie v podobe slobody a zázrak Vianoc," vyhlásil Trump, ktorý za seba i manželku zaželal Američanom veselé Vianoce a veľa Božieho požehnania.

FOTO Vo svete rozsvecujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Manuel Balce Ceneta

Tradícia rozsvietenia "národného" vianočného stromčeka sa začala pred viac ako 90 rokmi bývalým prezidentom Calvinom Coolidgeom. Tento rok boli svetlá rozsvietené na smreku z Pensylvánie, ktorý pri Bielom dome zasadili ešte v októbri.

FOTO Vo svete rozsvecujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Susan Walsh

Na štvrtkovú slávnosť prišli stovky ľudí, ktorí po slávnostnom rozsvietení svetiel sledovali hudobné vystúpenia rôznych umelcov. Tie sa tam budú konať takmer každý deň až do Vianoc. Melania Trumpová začiatkom tohto týždňa predstavila verejnosti vianočnú výzdobu Bieleho domu, ktorá sa pridržiava zvolenej témy - "Duch Ameriky". Podľa Bieleho domu je v sídle prezidenta USA tento rok ozdobených 58 vianočných stromčekov. Sídlo hlavy štátu zdobí aj viac ako 15.000 mašlí a 2500 svetelných girlánd.

FOTO Vo svete rozsvecujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Susan Walsh

Vianočný strom rozsvietili aj vo Vatikáne, pápež vyzval na solidaritu s núdznymi

Na Námestí sv. Petra vo Vatikáne vo štvrtok odhalili betlehem a rozsvietili vianočný strom, na ktorom je energeticky úsporné osvetlenie dodané nemeckým výrobcom. Informovala o tom agentúra Catholic News Service. Darcom hlavného vianočného stromu, ako aj asi 20 menších, ktoré tiež zdobia vatikánske námestie, i ručne vyrezávaného betlehema sú farnosti zo severotalianskych provincií Trident, Vicenza a Treviso.

FOTO Vo svete rozsvecujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Gregorio Borgia

Ako informoval vatikánsky rozhlas, vianočný strom je venovaný malým palestínskym pacientom z betlehemskej nemocnice Caritas Baby Hospital. Ide o jedinú detskú špecializovanú nemocnicu na západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy, ktorá od svojho založenia švajčiarskym rehoľníkom Ernstom Schnydrigom začiatkom 50. rokov 20. storočia ročne poskytuje starostlivosť asi 53.0000 detí.

Spomínané farnosti zároveň usporiadali zbierku pre deti vo Svätej zemi. Do tejto iniciatívy sa zapojili najmä žiaci severotalianskych škôl, ktorí svojich vrstovníkov podporili predajom knižky o fiktívnej ceste vianočného stromu do Betlehema.

FOTO Vo svete rozsvecujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Gregorio Borgia

Vatikán dodal, že ide o deti, ktoré aj na vlastnej koži zažili núdzu, keď sa vlani ich krajom prehnala ničivá búrka Vaia. O život pri nej prišlo osem ľudí. Zničené boli desiatky tisíc hektárov alpských lesov. Pápež František počas audiencie pre darcov vianočných stromov a betlehema ocenil, že tieto vyrúbané stromy budú nahradené 40 mladými smrekmi, a vyjadril želanie, aby sa so zalesňovaním postihnutých oblastí začalo čo najskôr.

FOTO Vo svete rozsvecujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Medichini

Podľa Vatikánskeho rozhlasu pápež na tejto audiencii pripomenul svoju nedávnu návštevu mesta Greccio v oblasti Lazio, kde "sv. František prvýkrát sprítomnil betlehemské udalosti", a poukázal i na svoj list o jasličkách, ktoré sú "skromným, ale podivuhodným znakom našej viery".

FOTO Vo svete rozsvecujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Gregorio Borgia

"Sú rýdzim spôsobom zdieľania evanjelia vo svete, ktorý akoby mal strach zo skutočnej podstaty Vianoc a ktorý ruší ich kresťanské znaky, aby zachoval len banálnu, komerčnú symboliku".

FOTO Vo svete rozsvecujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Medichini

František súčasne požiadal prítomných, aby sa modlili za to, aby ľudia videli Ježiša v trpiacich, krehkých a slabých ľuďoch a podali im v núdzi pomocnú ruku. Betlehem a vianočný strom zostanú na Námestí sv. Petra do 12. januára 2020, keď si veriaci pripomenú sviatok Ježišovho krstu.

Ďalšie vianočné stromčeky

Vianočný strom na tradičnom Vianočnom trhu na Staromestskom námestí v Prahe
FOTO Vo svete rozsvecujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek

Vianočný strom rozžiaril aj Rockefellerovo centrum v New Yorku
FOTO Vo svete rozsvecujú
Zdroj: SITA/Diane Bondareff/AP Images for Tishman Speyer

Národný vianočný stromček stojí na katedrálnom námestí vo Vilniuse v Litve
FOTO Vo svete rozsvecujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Mindaugas Kulbis

Vianočný strom slávnostne rozsvietili aj na Trafalgarskom námestí v Londýne. Vianočný strom je tradičným darom nórskej metropoly Oslo ľuďom v Británii, ako prejav vďaky za britskú podporu počas nemeckej okupácie v druhej svetovej vojne.

Nórsky vianočný strom na Trafalgarskom námestí v Londýne
FOTO Vo svete rozsvecujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Alastair Grant


Galéria

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články