Pompeo rokoval v Maroku o snahách izolovať Irán: Predstavuje hrozbu | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Pompeo rokoval v Maroku o snahách izolovať Irán: Predstavuje hrozbu

Mike Pompeo
Mike Pompeo
Zdroj: SITA/AP Photo/Timothy D. Easley
06.12.2019 07:05

RABAT - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo počas návštevy v Maroku rokoval aj o snahách, ktoré by viedli k izolovaniu Iránu, informovala v noci na piatok agentúra AFP.


Pompeo je najvyššie postaveným predstaviteľom administratívy USA, ktorý zavítal do Maroka po nástupe prezidenta USA Donalda Trumpa do úradu. Americký minister vo svojom vyhlásení po rokovaniach s marockými partnermi označil vzťahy medzi USA a Marokom za výborné a dodal, že vlády oboch krajín sa zasadzujú za posilnenie bezpečnosti svojich občanov.

So svojím marockým rezortným partnerom Násirom Buritom Pompeo rokoval o hrozbe, ktorú pre severnú Afriku a Blízky východ podľa USA predstavuje Irán a jeho pokusy rozšíriť tam svoj vplyv. Hovorili aj o pretrvávajúcich konfliktoch v Líbyi a nepokojnej situácii v oblasti Sahelu.

Agentúra AFP pripomenula, že Maroko a USA majú s Iránom napäté vzťahy od roku 1979, keď islamská revolúcia zosadila prozápadného šáha, ktorý mal tesné vzťahy s kráľovským palácom v Rabate.

Maroko úplne prerušilo vzťahy s Iránom minulý rok 

Maroko úplne prerušilo vzťahy s Iránom minulý rok po tom, čo Teherán obvinilo, že poslal zbrane separatistom v Západnej Sahare, a to prostredníctvom svojho libanonského spojenca - hnutia Hizballáh. Teherán toto tvrdenie odmietol.

Medzičasom sa zlepšili vzťahy Maroka s Izraelom, ktorého nemenovaní predstavitelia uviedli, že v najbližších dňoch dôjde aj k ich formálnej normalizácii. Nateraz sú Egypt a Jordánsko jedinými arabskými krajinami, ktoré majú s Izraelom uzavretú mierovú zmluvu a nadviazané oficiálne diplomatické vzťahy.  

Pompeo de facto skrátil svoju návštevu v Maroku, pretože sa pred ňou zastavil v Lisabone, aby sa tam stretol s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Hlavnou témou ich rokovaní bol Irán. Pompeove rokovania v Maroku boli venované najmä boju proti terorizmu, ktorý je kľúčovou oblasťou spolupráce oboch štátov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články