°C

Streda, 19. február 2020. Meniny má Vlasta, zajtra Lívia.

Izraelský generálny prokurátor reaguje na škandál premiéra: Netanjahu nemusí odstúpiť

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Zdroj: SITA/Atef Safadi/Pool via AP
25.11.2019 21:30

JERUZALEM - Izraelský generálny prokurátor Avichaj Mandelblit v pondelok oznámil, že premiér Benjamin Netanjahu nemusí rezignovať po tom, ako bol obžalovaný z trestných činov korupcie.


Mandelblit uviedol vo vyhlásení, že Netanjahu môže ostať dočasným predsedom vlády, aj keď ho pred niekoľkými dňami obžaloval z podvodu, porušenia dôvery a úplatkárstva. Generálny prokurátor sa však nevyjadril k tomu, či si Netanjahu môže ponechať iné ministerské funkcie, pokým je obžalovaný.

Agentúra AP pripomína, že Netanjahu obvinenia odmietol ako pokus o prevrat a nechce odstúpiť. Uviedol, že proti obžalobe sa bude brániť z pozície predsedu vlády. Izraelská opozičná koalícia Modrá a biela (Kachol lavan) vyzvala  Netanjahua, aby sa vzdal svojich ministerských funkcií. Ide o post ministra práce, ministra zdravotníctva, ministra záležitostí diaspór a námestníka ministra poľnohospodárstva.

Podľa koalície však nie je nevyhnutné, aby Netanjahu momentálne odstúpil i z postu premiéra, pretože to nevyplýva z príslušného súdneho rozhodnutia. Obžaloba Netanjahua podľa agentúry DPA ešte viac skomplikuje tvorbu novej izraelskej vlády. Tento rok sa v krajine konali už dvoje parlamentné voľby. Politické strany však neboli schopné prekonať patovú situáciu pri tvorbe koalície.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články