Sobota, 18. september 2021. Meniny má Eugénia, zajtra Konštantín.

Ostré slová francúzskej hlavy spustili lavínu reakcií: Šéfovia diplomacií vyslali jasný signál

Mike Pompeo a Heiko Maas
Mike Pompeo a Heiko Maas
Zdroj: SITA/AP/Jens Meyer
07.11.2019 21:35

LIPSKO - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo a jeho nemecký rezortný kolega Heiko Maas vo štvrtok zdôraznili dôležitosť Severoatlantickej aliancie, pričom deklarovali, že transatlantická spolupráca bola rozhodujúca pri páde Berlínskeho múru pred 30 rokmi a dôležitá je aj v súčasnosti.


S touto obranou Aliancie prišli obaja šéfovia diplomacie po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre týždenník Economist povedal, že NATO sa nachádza v stave "mozgovej smrti". Po návšteve v nemeckej obci Mödlareuth, ktorá bola do roku 1989 — podobne ako Berlín — tiež rozdelená múrom medzi dva nemecké štáty, Pompeo v Lipsku vyhlásil, že podľa jeho názoru "NATO zostáva dôležitým, rozhodujúcim  a možno historicky najrozhodujúcejším strategickým partnerstvom v dejinách".


NATO sa nachádza v stave mozgovej smrti, tvrdí Macron: Sťažoval sa na nedostatočnú koordináciu


Maas s Pompeom súhlasil a dodal, že neverí, že "to, čo v súčasnosti zažívame, je mozgová smrť NATO". Uviedol tiež, že "pevne verí v medzinárodnú spoluprácu". Počas studenej vojny slúžili v západnom Nemecku, ktoré bolo jedným z najbližších spojencov USA, státisíce Američanov. Tento vzťah pokračoval aj po 9. novembri 1989, keď padol Berlínsky múr a s ním postupne aj komunizmus. Dobré vzťahy medzi oboma štátmi sa však naštrbili po tom, ako sa úradu prezidenta USA ujal Donald Trump, napísala agentúra AP.

Zbaviť sa jarma komunizmu

Pompeo má v programe svojej dvojdňovej návštevy Nemecka zastávky v piatich mestách. V Berlíne v piatok prednesie prejav, v ktorom podľa ministerstva zahraničných vecí USA zdôrazní úlohu USA v pomoci východnej a strednej Európe v jej snahách "zbaviť sa jarma komunizmu".

Mike Pompeo
Zdroj: SITA/AP/Jens Meyer

V Berlíne tiež odhalí sochu prezidenta USA Ronalda Reagana, ktorá bude stáť na hornej terase amerického veľvyslanectva — s výhľadom na priestor pred Brandenburskou bránou, kde kedysi stál Berlínsky múr. Je to tiež miesto, kde Reagan v roku 1987 predniesol svoj slávny prejav, v ktorom vtedajšieho sovietskeho vodcu Michaila Gorbačova naliehavo žiadal, aby "otvoril túto bránu" a "strhol tento múr". Reagan, síce už nie ako prezident, sa zbúrania múru dočkal o dva roky.

Rusko víta Macronovu kritiku

Moskva víta hodnotenie Severoatlantickej aliancie, ako ho v novinovom rozhovore formuloval francúzsky prezident Emmanuel Macron, keď vyhlásil, že "to, čo v súčasnosti zažívame, je mozgová smrť NATO". Podľa Moskvy je v kríze aj EÚ. Ako vo štvrtok informovala agentúra TASS, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vyhlásila, že konkrétnym príkladom mozgovej smrti Severoatlantickej aliancie sú "protiruské nálady, ktoré sa pre ideológov NATO stali spásonosnou ideou".

Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

"Mozog NATO zomrel. Samo osebe to nie je prekvapujúce, prekvapujúce je to, že o tom konečne v NATO začali otvorene hovoriť," uviedla ruská diplomatka. Poznamenala, že Moskva o tom hovorila už dávno, pričom sa vyjadrovala diplomatickejšie. Zacharovová vysvetlila, že Rusko vtedy nielen konštatovalo krízu v NATO, ale uviedlo aj konkrétny príklad: "tú povestnú rusofóbiu, ktorá sa pre ideológov NATO pokúšajúcich sa nájsť nejakú novú tému, stala spásnonosnou ideou na reintegráciu členských štátov aliancie, ktoré nenachádzali pôdu pre ďalší krok dopredu".

Merkelová nezdieľa Macronovo hodnotenie 

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok odmietla názor francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý vyhlásil, že NATO sa nachádza v stave mozgovej smrti. Merkelová súčasne uviedla, že takéto komentáre nie sú potrebné. Na tlačovej konferencii s generálnym tajomníkom NATO, ktorá sa konala vo štvrtok v Berlíne, Merkelová uviedla, že si nemyslí, že by "takýto nevhodný komentár bol nutný, aj keď máme problémy a aj keď sa musíme vzchopiť."


Galéria

Mike Pompeo a Heiko Mike Pompeo Emmanuel Macron

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články