VIDEO Irackí demonštranti požadujú pád režimu: Násilnosti si vyžiadali už viac ako 60 obetí | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

VIDEO Irackí demonštranti požadujú pád režimu: Násilnosti si vyžiadali už viac ako 60 obetí

Zdroj: YouTube/ Press TV
27.10.2019 13:00

BAGDAD - Stovky demonštrantov vytrvali v noci zo soboty na nedeľu aj napriek slzotvornému plynu a uzavretým cestám na bagdadskom námestí Tahrír s cieľom "vykoreniť" vládnucu vrstvu. Informovala o tom agentúra AFP.


Protestujúci sa zhromažďovali aj napriek tomu, že najnovšia vlna násilností si v Iraku od štvrtka vyžiadala už viac ako 60 obetí na životoch. "Sme tu, aby sme zvrhli vládu, aby sme ich všetkých vykorenili!" uviedol pre AFP jeden z mnohých demonštrantov, ktorí prišli na námestie zahalení do irackých zástav. Hoci premiér Ádil Abdal Mahdí a predseda irackého parlamentu Muhammad Halbúsí navrhli viac ako desiatku reforiem, účastníkov protestných akcií táto iniciatíva neuspokojila.

"Nechceme ani jedného z nich. Ani Halbúsího, ani Abdala Mahdího. Chceme zvrhnúť režim," dodal v tejto súvislosti demonštrant. Situácia na námestí a v jeho okolí bola podľa AFP chaotická. Zatiaľ čo niektoré skupinky protestujúcich sa štverali s irackými zástavami na budovy, iní podpaľovali na uliciach pneumatiky. "Som tu pre mladšiu generáciu," vyhlásila demonštrantka - povolaním zdravotná sestra. Terajšia generácia je podľa jej slov už "psychologicky vyčerpaná", avšak verí, že sa oplatí bojovať za nasledujúce pokolenie.

Príslušníci bezpečnostných zložiek boli rozmiestnení na okrajoch námestia, pričom jednotky elitnej protiteroristickej služby sa aj s obrnenými vozidlami nachádzali v okolitých štvrtiach. Predstavitelia protiteroristickej služby uviedli, že cieľom rozmiestnenia ich síl je "ochrana kľúčovej infraštruktúry", pričom na Tahríre sa nenachádzali. Tisícky Iračanov protestovali aj začiatkom októbra proti nedostatku pracovných miest, slabým verejným službám a žiadali ukončenia korupcie v krajine.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/ Press TV

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články