°C

Štvrtok, 27. február 2020. Meniny má Alexander, zajtra Zlatica.

Protesty v Čile neutíchajú: Prezident ocenil posolstvo z demonštrácií, krajina chce zmenu

Protesty v Čile neutíchajú
Protesty v Čile neutíchajú
Zdroj: SITA/Esteban Felix
26.10.2019 07:45

SANTIAGO - Čilský prezident Sebastián Piňera, ktorého administratíva už týždeň čelí masovým protestom, povedal, že "si vypočul posolstvo" z piatkovej demonštrácie, ktorá je doposiaľ zrejme najväčšou v dejinách krajiny. Informovala o tom agentúra AFP.


Po tom, ako sa na pokojnej demonštrácii v hlavnom meste Santiago zúčastnilo takmer milión ľudí, prezident na Twitteri napísal: "Dnešný masový, radostný a pokojný pochod, v ktorom Čiľania žiadali spravodlivejšie Čile, otvára úžasné cesty do budúcnosti a (prináša) nádej". "Všetci sme si vypočuli to posolstvo. Všetci sme sa zmenili. Zjednotení a s božou pomocou sa vydáme na cestu k Čile, ktoré bude lepšie pre všetkých," povedal prezident. Ako poznamenala agentúra DPA, konkrétne opatrenia však neuviedol.

Protesty v Čile neutíchajú
Zdroj: SITA/Esteban Felix

Protesty sa v piatok konali aj v ďalších mestách vrátane miest Valparaíso, Punta Arenas a Viňa del Mar. Násilné protesty, ktoré si doteraz vyžiadali už 19 obetí, pôvodne vypukli minulý piatok proti prudkému zvýšeniu cien cestovných lístkov v metre, pričom demonštranti poškodili viacero jeho staníc, podpálili niekoľko autobusov a porozbíjali svetelnú signalizáciu na cestách.

Protesty v Čile neutíchajú
Zdroj: SITA/Esteban Felix

Okrem toho dav vyplienil a vypálil aj viacero nákupných stredísk. Prezident Sebastián Piňera síce o deň nato v sobotu oznámil zastavenie plánovaného zvýšenia cien cestových lístkov, avšak protestujúci sa naďalej búria proti nerovnosti, nízkym platom, slabým dôchodkom, nedostatku možností na vzdelávanie či proti korupcii.


Galéria

Protesty v Čile neutíchajú Protesty v Čile neutíchajú Protesty v Čile neutíchajú

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články