Čile odrieklo summity APEC a OSN: Nepokoje v krajine ohrozujú obe akcie | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Čile odrieklo summity APEC a OSN: Nepokoje v krajine ohrozujú obe akcie

Nepokoje v Chile
Nepokoje v Chile
Zdroj: SITA/AP Photo/Esteban Felix
30.10.2019 16:30

SANTIAGO - Čilská vláda v stredu oznámila, že vzhľadom na pokračujúce nepokoje nebude organizovať summit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) a klimatický summit OSN, ktoré boli naplánované v tejto krajine na november a december. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AFP.


Čilský prezident Sebastián Piňera povedal, že takéto rozhodnutie je "hlboko bolestivé", po viac než desiatich dňoch pouličných protestov si však Čile spomínané podujatia netrúfa hostiť. Obchodný summit APEC bol naplánovaný na 16. a 17. novembra, zatiaľ čo 25. Konferencia OSN o zmene klímy (COP 25) sa mala konať v dňoch 2. - 13. decembra.

Nepokoje v Chile
Zdroj: SITA/AP Photo/Esteban Felix

Čile otriasli v uplynulých dňoch najhoršie občianske nepokoje za celé desaťročia. Pôvodne študentský protest proti zvýšeniu cien cestovných lístkov v metre sa rýchlo vymkol spod kontroly a demonštrácie prerástli do násilia, ktoré si vyžiadalo už najmenej 20 obetí na životoch. Protestujúci sa búria proti nerovnosti, nízkym platom, slabým dôchodkom, nedostatku možností na vzdelávanie či proti korupcii. V súvislosti s protestmi Piňera v pondelok oznámil reorganizáciu vládneho kabinetu.

Nepokoje v Chile
Zdroj: SITA/AP Photo/Esteban Felix


Galéria

Nepokoje v Chile Nepokoje v Chile Nepokoje v Chile

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články