Demonštrácie v Čile naberajú na obrátkach: Protestujúci sa vybrali na návštevu parlamentu | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Demonštrácie v Čile naberajú na obrátkach: Protestujúci sa vybrali na návštevu parlamentu

Obyvatelia Čile sa búria.
Obyvatelia Čile sa búria.
Zdroj: TASR/Esteban Felix
26.10.2019 06:35

SANTIAGO - Protestujúci v juhoamerickom štáte Čile sa v piatok pokúsili dostať na pozemok čilského Národného kongresu sídliaceho v prístavnom meste Valparaíso. Tento incident si vyžiadal evakuáciu budovy parlamentu. Polícia na stovky demonštrantov použila slzotvorný plyn, informovala agentúra AP.


Demonštrácia prebiehala aj v čilskom hlavnom meste Santiago. Podľa starostky tejto metropoly Karly Rubilarovej mala pokojný priebeh a zúčastnilo sa na nej približne milión ľudí. Tí žiadali ekonomické reformy a odstúpenie prezidenta Sebastiána Piňeru. Protestujúci podľa agentúry AFP niesli národné vlajky aj vlajky domorodého obyvateľstva a spievali známe odbojové piesne z obdobia diktatúry Augusta Pinocheta (1974 - 1990).

V okolí Santiaga sa konali zároveň aj protesty vodičov kamiónov a šoférov spojov verejnej dopravy. K ich protestu sa pridalo i niekoľko ľudí v autách a na motocykloch, ktorí žiadali zrušenie súkromných diaľničných poplatkov. Armáda potvrdila, že zákaz vychádzania je v hlavnom meste naďalej v platnosti od piatku 23.00 h až do soboty 04.00 h miestneho času.

Násilné protesty, ktoré si doteraz vyžiadali už 19 obetí, pôvodne vypukli minulý piatok proti prudkému zvýšeniu cien cestovných lístkov v metre, pričom demonštranti poškodili viacero jeho staníc, podpálili niekoľko autobusov a porozbíjali svetelnú signalizáciu na cestách. Okrem toho dav vyplienil a vypálil aj viacero nákupných stredísk.

Prezident Sebastián Piňera síce o deň nato v sobotu oznámil zastavenie plánovaného zvýšenia cien cestových lístkov, avšak protestujúci sa naďalej búria proti nerovnosti, nízkym platom, slabým dôchodkom, nedostatku možností na vzdelávanie či proti korupcii.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články