Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

Sýria víta nové spojenectvo s Asadom a Ruskom: Trump voči tomu nemá žiadne námietky

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Manuel Balce Ceneta
17.10.2019 19:45

DAMASK - Americký prezident Donald Trump nenamietal proti tomu, aby sa Kurdi po odchode Američanov zo severu Sýrie spojili so sýrskou vládou a Ruskom v snahe efektívnejšie sa ubrániť tureckej ofenzíve. S odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie veliteľa Sýrskych demokratických síl (SDF) Mazlúma Abdiho pre miestne kurdské médiá o tom informovala agentúra AP.


"Povedali sme (Trumpovi), že v snahe ochrániť našu krajinu a našu zem sme sa obrátili na sýrsku vládu a na Rusov. On odpovedal: 'Nič proti tomu nemáme'," uviedol Abdi pre miestnu spravodajskú televíziu Ronahí. Vyhlásenie veliteľa SDF podľa AP potvrdzuje Trumpovu ochotu nechať kľúčových spojencov v boji proti extrémistom z Daeš vstúpiť do spojenectva s Moskvou a Damaskom.

Šéf Bieleho domu ešte v stredu vyhlásil, že je rád, že ozbrojené sily sýrskeho režimu prezidenta Bašára Asada a Ruska vyplnili vákuum, ktoré po sebe na severe Sýrie zanechali Američania. Turecko spustilo 9. októbra v Sýrii ofenzívu proti Kurdom - s deklarovaným cieľom vyčistiť oblasť pri turecko-sýrskej hranici od "teroristov" a vytvoriť "bezpečnú zónu" pre návrat sýrskych utečencov.

Ankara k ofenzíve pristúpila po tom, ako Kurdi minulý týždeň náhle prišli o podporu Washingtonu po tom, ako prezident Spojených štátov Donald Trump stiahol zo severu Sýrie takmer všetky americké sily. Následne Kurdi podpísali Ruskom sprostredkovanú dohodu so sýrskym prezidentom Asadom.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články