Rušný deň v Budapešti: Uzavreté letisko, ohrozenie dronmi sa dotklo 21 spojov | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Rušný deň v Budapešti: Uzavreté letisko, ohrozenie dronmi sa dotklo 21 spojov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
16.10.2019 18:50

BUDAPEŠŤ - Úplné prerušenie leteckej dopravy na Medzinárodnom letisku Franza Liszta v Budapešti v pondelok a v utorok večer po tom, čo do priestoru letiska vleteli drony, sa dotklo celkom 21 leteckých spojov. Podľa spravodajského servera Portfolio.hu o tom v stredu informoval prevádzkovateľ letiska - spoločnosť Budapest Airport (BA).


V pondelok museli budapeštianske letisko uzavrieť na 23 minút. V utorok nepristávali a nevzlietali lietadlá vyše hodiny, pretože vo vzdušnom priestore letiska sa ilegálne pohybovali dve diaľkovo ovládané bezposádkové lietadlá. Letisko znovu otvorili až po tom, čo sa jeho prevádzkovateľ a riadenie letovej prevádzky presvedčili o tom, že bezpečnosť už nie je ohrozená.

Drony vleteli do viacerých častí letiska a priblížili sa aj k pristávacej dráhe a riadiacej veži. Tieto závažné incidenty spôsobili meškanie celkom 21 letov. Riadenie letovej prevádzky HungaroControl v januári upozornilo na čoraz častejšie ohrozovanie dronmi.

V roku 2018 hlásili posádky drony v blízkosti lietadiel vo vyše desiatich prípadoch, kým v roku 2017 zaznamenali iba tri takéto incidenty. V jednom prípade hlásil kapitán pristávajúceho lietadla, že bezposádkový stroj sa objavil iba 60 metrov pod ním. HungaroControl zdôraznil, že vo všetkých prípadoch urobil všetky potrebné opatrenia a obrátil sa na príslušné orgány.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články