°C

Utorok, 29. september 2020. Meniny má Michal, Michaela, zajtra Jarolím.

Francúzsko dalo Turecku stopku: Vývoz zbraní pre ofenzívu v Sýrii pozastavili

Konflikt Turecka v Sýrii
Konflikt Turecka v Sýrii
Zdroj: SITA/AP Photo/Lefteris Pitarakis
13.10.2019 06:15

PARÍŽ - Francúzsko v sobotu pozastavilo všetok plánovaný vývoz "vojnových materiálov" do Turecka, ktoré by sa mohli použiť pri ofenzíve Ankary v Sýrii. V spoločnom vyhlásení o tom informovali turecké ministerstvá zahraničných vecí a obrany.


Výbor Európskej únie pre zahraničné veci rozhodne o spoločnom koordinovanom európskom prístupe v tejto záležitosti na svojom zasadnutí v pondelok, píše sa ďalej vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP. Zastavenie predaja zbraní do Turecka, ktoré by mohli byť použité v operáciách proti kurdským milíciám na severe Sýrie, už oznámili aj Fínsko, Nemecko, Nórsko a Holandsko.

Turecká operácia vyvolala rozsiahlu medzinárodnú kritiku a varovania Spojených štátov a Európskej únie pred možnými sankciami. Invázia Turecka do severovýchodnej Sýrie, kde operujú Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), dlhoročný spojenec Spojených štátov v boji proti teroristom z organizácie Daeš, sa začala v stredu. Ankara ju spustila po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americkí vojaci.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články