Holandsko zastaví vývoz zbraní do Turecka: Švédi chcú embargo na úrovni Európskej únie | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Holandsko zastaví vývoz zbraní do Turecka: Švédi chcú embargo na úrovni Európskej únie

Konflikt Turecka v Sýrii
Konflikt Turecka v Sýrii
Zdroj: SITA/AP Photo/Lefteris Pitarakis
11.10.2019 20:00

HAAG - Holandsko zastaví vývoz zbraní do Turecka v súvislosti s tureckým útokom na kurdské sily v severnej Sýrii, informovalo v piatok holandské ministerstvo zahraničných vecí.


"Holandsko sa rozhodlo odoprieť všetky žiadosti o licencie na vývoz vojenského tovaru do Turecka až do vyriešenia situácie," uviedlo ministerstvo pre agentúru AFP. Nórsko vo štvrtok pozastavilo všetky dodávky zbraní do Turecka a ako informovala agentúra DPA, Švédsko bude hľadať podporu na zbrojné embargo proti Turecku na úrovni Európskej únie, a to na budúcotýždňovom stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ.

Podľa piatkových slov švédskej ministerky zahraničných vecí Ann Lindeovej Švédsko navrhne, aby EÚ preskúmala aj "reštriktívne opatrenia", mohlo by ísť o "ekonomické sankcie alebo sankcie proti jednotlivcom". Invázia Turecka do severovýchodnej Sýrie, kde operujú Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), dlhoročný spojenec Spojených štátov v boji proti teroristom zo skupiny IS, sa začala v stredu. Ankara ju spustila po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americkí vojaci.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články