Európska komisia žaluje Poľsko: Nový disciplinárny režim pre sudcov | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

Európska komisia žaluje Poľsko: Nový disciplinárny režim pre sudcov

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
Zdroj: SITA/AP Photo/Virginia Mayo
10.10.2019 13:35

BRUSEL - Európska komisia (EK) vo štvrtok rozhodla, že v skrátenom konaní zažaluje Poľsko na Súdnom dvore EÚ za jeho nový disciplinárny režim pre sudcov. Tento krok v oznámení odôvodnila snahou ochrániť sudcov pred politickou kontrolou.


Správa z Bruselu prichádza v čase, keď prieskumy pripisujú poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) víťazstvo v nedeľňajších (13. 10.) parlamentných voľbách, čo so sebou prináša vyhliadku na ďalšie roky politických sporov Varšavy s EÚ, napísala agentúra AFP. Vo svojom treťom konaní voči Poľsku týkajúcom sa súdnictva Komisia uviedla, že nový disciplinárny režim pre tamojších sudcov oslabuje ich nezávislosť a "nezabezpečuje potrebné záruky na ochranu pred politickou kontrolou", čo je v rozpore s rozhodnutiami Súdneho dvora EÚ.

Príslušné právne predpisy podľa EK konkrétne "umožňujú, aby boli sudcovia všeobecného súdu podrobovaní disciplinárnemu vyšetrovaniu a konaniu a aby im boli ukladané sankcie na základe obsahu ich súdnych rozhodnutí". Nový disciplinárny režim navyše nezaručuje nezávislosť a nestrannosť disciplinárnej komory najvyššieho súdu, ktorú tvoria výhradne sudcovia vybraní národnou súdnou radou. Tú podľa politického kľúča vymenúva dolná komora poľského parlamentu (Sejm), uvádza sa v stanovisku EK.

Postup voči Poľsku v tomto prípade nesplnenia povinností vyplývajúcich z legislatívy EÚ začala eurokomisia 3. apríla 2019, keď Varšave zaslala formálnu výzvu. Výhrady Komisie poľská vláda vo svojich odpovediach na túto výzvu i následne odôvodnené stanovisko z júla nezmiernila, preto EK rozhodla, že prípad postúpi Súdnemu dvoru EÚ.

Vláda PiS v Poľsku po svojom nástupe v roku 2015 spustila rozsiahle reformy, ktoré sú podľa nej potrebné na boj proti korupcii a reorganizáciu súdnictva stále nezbaveného vplyvov z éry komunizmu. Brusel však opakovane obvinil Varšavu, že v dôsledku jej konania hrozí narušenie zásad právneho štátu, ku ktorým sa prihlásila vstupom do EÚ. Poľská vláda v reakcii tvrdí, že Brusel nemá jurisdikciu nad národnými právnymi záležitosťami, dopĺňa AFP.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články