°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Nancy Pelosiová spustila ostrú kritiku: Biely dom protizákonne ukrýval fakty

Nancy Pelosiová
Nancy Pelosiová
Zdroj: SITA/AP Photo/Elaine Thompson
09.10.2019 08:50

WASHINGTON - Popredná americká demokratka Nancy Pelosiová obvinila v utorok Biely dom z "protizákonného pokusu o skrývanie faktov". Vyjadrila sa tak po tom, čo Biely dom odmietol spolupracovať na vyšetrovaní, ktoré môže viesť k ústavnej žalobe (impeachmentu) na prezidenta Donalda Trumpa. V stredu o tom informovala tlačová agentúra AFP.


Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Pelosiová ostro reagovala na list, ktorý jej poslal Biely dom a ten v ňom vyšetrovanie Trumpa označil za "nezákonné, protiústavné a politicky zaujaté". Demokratov zároveň v liste obvinil z účasti na "politickom divadle".

"Tento list je zjavne mylný a je to jednoducho ďalší protizákonný pokus Trumpovej administratívy skrývať fakty o svojej nehanebnej snahe tlačiť na zahraničné veľmoci, aby zasiahli do (amerických prezidentských) volieb v roku 2020," napísala Pelosiová v oznámení. Biely dom totiž zaslal v utorok kongresmanom list, v ktorom ich vyzval, aby od vyšetrovania upustili, a obvinil ich zo snahy o zvrátenie výsledkov volieb z roku 2016, ktoré vyhral Trump.

V osemstranovom liste Biely dom argumentuje predovšetkým tvrdením, že Snemovňa reprezentantov toto vyšetrovanie formálne neschválila. "Prezident Trump a jeho administratíva sa za týchto okolností nemôžu zúčastniť na vašom straníckom a neústavnom vyšetrovaní," uviedol Biely dom.

Výbory demokratmi vedenej Snemovne reprezentantov vedú vyšetrovanie, ktoré môže viesť k ústavnej žalobe proti prezidentovi (impeachmentu). Snaha o impeachment prezidenta súvisí s údajnými pokusmi Trumpa o zdiskreditovanie svojho politického rivala, bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena, prostredníctvom vyšetrovania na Ukrajine. Biden sa s veľkou pravdepodobnosťou bude vo voľbách v roku 2020 uchádzať o prezidentský úrad. Demokratickí zákonodarcovia, ktorí vedú vyšetrovanie, vyzvali už skôr súdnou cestou Biely dom, aby zverejnil dokumenty týkajúce sa jeho kontaktov s Ukrajinou. Avšak Bielemu domu v piatok 4. októbra uplynul termín na dobrovoľné poskytnutie požadovaných informácií.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články