USA a Japonsko podpísali dohodu: Tá je podľa Trumpa víťazstvom amerických farmárov | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

USA a Japonsko podpísali dohodu: Tá je podľa Trumpa víťazstvom amerických farmárov

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Evan Vucci
08.10.2019 12:35

WASHINGTON - Spojené štáty a Japonsko podpísali čiastočnú obchodnú dohodu, ktorou americkí farmári získavajú naspäť výhody stratené vtedy, keď Donald Trump po nástupe do funkcie vystúpil z Transpacifického partnerstva (TPP), čiže širšej ázijsko-tichomorskej dohody o voľnom obchode. Iné krajiny, vrátane významných poľnohospodárskych producentov, ako sú Nový Zéland a Kanada, v TPP pokračovali bez USA a získali prednostné postavenie v obchode s Japonskom.


"Toto je veľkým víťazstvom pre amerických farmárov," povedal Trump v pondelok pri podpise zmluvy v Bielom dome. Tami Overbyová z poradenskej spoločnosti McLarty Associates však uviedla, že konkurenti USA v poľnohospodárstve získali dvojročný náskok a využili ho na uzavretie niekoľkoročných kontraktov na predaj farmárskych produktov v Japonsku.

Čiastočná obchodná dohoda medzi USA a Japonskom zahŕňa aj otvorenie trhu s digitálnymi produktmi v hodnote 40 mld. USD. Zmluva však nerieši nezhody v oblasti obchodu s automobilmi. Americký prezident uviedol, že obe krajiny pokračujú v práci na komplexnejšej dohode.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články