°C

Streda, 5. august 2020. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Pohreb Roberta Mugabeho: Rodina sa s ním rozlúčila na jeho vidieckej usadlosti

Robert Mugabe
Robert Mugabe
Zdroj: SITA/AP Photo/Ben Curtis, File
28.09.2019 21:10

KUTAMA - Rodina bývalého zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho sa zišla v sobotu v jeho vidieckej usadlosti v dedine Kutama na pohrebnom obrade tri týždne po smrti tohto dlhoročného zimbabwianskeho lídra, píše agentúra AFP.


Mugabe zomrel 6. septembra v singapurskej nemocnici vo veku 95-rokov. Mugabeho telesné pozostatky vystavili na nádvorí jeho domu v okrese Zvimba, približne 90 kilometrov západne od hlavného mesta Harare. Rakva bola vyzdobená zimbabwianskou vlajkou. Na obrad prišli stovky smútiacich, napriek tomu, že malo ísť pôvodne o súkromnú rozlúčku v kruhu rodiny. Niektorí mali tričká s Mugabeho podobizňou, iní tancovali a spievali, alebo iba ticho sedeli pod pripravenými bielymi stanmi.

Medzi prítomnými nebol žiadny vyššie postavený zástupca vlády. Mugabe, bývalý povstalecký vodca, sa dostal k moci v roku 1980 po získaní nezávislosti Zimbabwe od Británie a na čele krajiny stál nasledujúcich 37 rokov a sedem mesiacov.

Zosadili ho v novembri 2017 počas armádou podporovaného prevratu, čím sa skončila jeho autoritárska vláda poznačená politickým prenasledovaním a ekonomickým úpadkom. Exprezidentov zdravotný stav sa prudko zhoršil po jeho zvrhnutí a pravidelne navštevoval Singapur, kde ho liečili.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články