Zahraniční lídri sa zišli na štátnom obrade: Rozlúčili sa s Mugabem | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Zahraniční lídri sa zišli na štátnom obrade: Rozlúčili sa s Mugabem

Robert Mugabe
Robert Mugabe
Zdroj: SITA/AP Photo/Ben Curtis, File
14.09.2019 17:00

HARARE- Zahraniční lídri, podporovatelia a bežní občania sa v sobotu zišli na národnom štadióne v zimbabwianskom hlavnom meste Harare, kde sa konala štátna rozlúčková ceremónia na pamiatku zosnulého zakladateľa afrického štátu, Roberta Mugabeho.


Mugabe, ktorý vládol v Zimbabwe 37 rokov, kým ho v novembri 2017 nezosadila jeho vlastná armáda, zomrel 6. septembra v nemocnici v Singapure vo veku 95 rokov. Exprezident bude pochovaný zhruba o mesiac, aby mohli byť jeho pozostatky uložené v Harare do nového mauzólea v areáli národného pamätníka venovaného hrdinom boja za oslobodenie krajiny. V piatok to oznámil jeho synovec a hovorca rodiny Leo Mugabe. Príbuzní teda ustúpili od želania, aby bol exprezident pochovaný už v nedeľu 15. septembra na svojej usadlosti v Kutame, severozápadne od metropoly.

Súčasný prezident Emmerson Mnangagwa, bývalý Mugabeho viceprezident, ktorý pripravil plán na Mugabeho zosadenie, v piatok večer oznámil, že postavenie mauzólea oddiali pochovanie jeho predchodcu. "Dajme dnes bokom naše názorové rozdiely, spoločne si pripomínajme minulosť a pozerajme do budúcnosti ako jeden hrdý, nezávislý a slobodný národ," napísal v sobotu na Twitteri Mnangagwa, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.

Práve Mnangagwa a vládnuca strana ZANU-PF chceli, aby bol Mugabe pochovaný v areáli národného pamätníka venovaného hrdinom boja za oslobodenie krajiny od vlády belošskej menšiny. Niektorí príbuzní však presadzovali pochovanie v jeho rodnej dedine a odôvodnili to trpkými pocitmi z toho, ako bývalí druhovia zvrhli Mugabeho.

Boli vyvesené pútače na oslave Mugabeho

Na Mugabeho pohreb začali už vo štvrtok večer do Zimbabwe prichádzať africkí lídri, vrátane dlhodobo vládnucich prezidentov Rovníkovej Guiney a Konžskej republiky. Na národnom štadióne boli vyvesené pútače na oslave Mugabeho. Jeden z obyvateľov Leo Mapuranga povedal pre agentúru Reuters: "Som smutný, pretože Mugabe bojoval za nás. Pamätám si ho, ako dal černochom pôdu, ekonomickú slobodu a vyššie vzdelanie, kde sa nerozlišovalo medzi rasami."

"Teraz ľudia trpia. Nikto nereguluje ceny v obchodoch. Náš minister financií sa snaží zaviesť politiku z krajín prvého sveta, ktorá v krajinách tretieho sveta nefunguje," dodal obyvateľ. Mnangagwova vláda podnikla kroky na zníženie rozpočtového schodku, zrušila dotácie na palivo a elektrinu a zrušila aj zákony obmedzujúce verejnosť či slobodu médií - tieto reformy a úsporné opatrenia však znásobili utrpenie bežných ľudí.

Mugabe bol oslavovaný ako zástanca rasového zmierenia, keď sa v roku 1980 dostal k moci v jednom z posledných afrických štátov, ktoré sa zbavili koloniálnej vlády belochov. V roku 2017 ho však armáda zvrhla, čo v krajine s 13 miliónmi obyvateľov vyvolalo búrlivé oslavy. Mnoho ľudí doma aj v zahraničí ho pokladalo za mocou posadnutého autokrata, ktorý posielal vraždiť komandá smrti, manipuloval s výsledkami volieb a ničil ekonomiku len preto, aby ju mal pod kontrolou.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články