Tisíce ľudí v uliciach Budapešti: Pripojili sa ku globálnemu klimatickému štrajku | Topky.sk

°C

Streda, 20. november 2019. Meniny má Félix, zajtra Elvíra.

Tisíce ľudí v uliciach Budapešti: Pripojili sa ku globálnemu klimatickému štrajku

V Budapešti sa tisíce ľudí pripojili ku globálnemu klimatickému štrajku.
V Budapešti sa tisíce ľudí pripojili ku globálnemu klimatickému štrajku.
Zdroj: SITA/Marton Monus/MTI via AP
27.09.2019 17:00

BUDAPEŠŤ- Niekoľko tisíc ľudí sa v piatok v Budapešti pripojilo k ďalšej sérii celosvetových klimatických štrajkov, do ktorých sa zapájajú prevažne mladí ľudia. Informoval o tom spravodajský server Index.hu.


Demonštrácia, ktorej 90 percent účastníkov boli žiaci a študenti, sa začala na Námestí Ádáma Clarka, odkiaľ protestujúci prešli cez Reťazový most (Lánchíd) na Kossuthovo námestie k budove maďarského parlamentu. Cestou skandovali väčšinou heslo "Čo chceme? Ochranu klímy! Kedy to chceme? Teraz!" v maďarskom, anglickom i nemeckom jazyku.

V Budapešti sa tisíce
Zdroj: SITA/Marton Monus/MTI via AP

V dave sa objavili aj viacerí maďarskí opoziční politici - kandidát na starostu Budapešti Gergely Karácsony či predseda ochranárskej strany LMP János Kenderay - a niekoľko osobností verejného života. Demonštranti v prejavoch pred parlamentom vyzývali maďarskú vládu, aby sa usilovala o klimatickú neutralitu a aby vyhlásila klimatický stav núdze.

V Budapešti sa tisíce
Zdroj: SITA/Marton Monus/MTI via AP

Študentské demonštrácie za ochranu klímy, ktoré sa konajú pod heslom "Piatky pre budúcnosť", inšpirovala 16-ročná švédska aktivistka Greta Thunbergová. Tá v septembri 2018 každý deň protestovala pred švédskym parlamentom a žiadala, aby politici spravili viac v boji proti klimatickým zmenám.


Galéria

V Budapešti sa tisíce V Budapešti sa tisíce V Budapešti sa tisíce

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články