°C

Nedeľa, 5. apríl 2020. Meniny má Miroslava, zajtra Irena.

FOTO Obrovský protest v Montreale: Pol milióna ľudí vyšlo s Thunbergovou do ulíc bojovať za klímu

Greta Thunbergová
Greta Thunbergová
Zdroj: SITA/Paul Chiasson/The Canadian Press via AP
28.09.2019 07:00

MONTREAL - Pol milióna školopovinných detí i dospelých spoločne s mladou švédskou aktivistkou Gretou Thunbergovou prišlo na klimatický pochod v kanadskom meste Montreal. Oznámili to organizátori protestnej akcie, informuje agentúra AFP s tým, že podchod usporiadali v rámci série klimatických štrajkov, ktoré sa ostatný týždeň konali po celom svete.


"Nebolo to len najväčšie podujatie v histórii provincie Quebec, ale aj najväčšie podujatie v tomto týždni," uviedol jeden z organizátorov demonštrácie Francois Geoffroy. Polícia dosiaľ údaj o počte zúčastnených neposkytla. Mnohé školy i univerzity v Montreale zrušili výučbu, aby svojim študentom umožnili zúčastniť sa na proteste, na ktorom sa očakávala aj účasť mnohých politických lídrov vrátane kanadského premiéra Justina Trudeaua.

Pol milióna školopovinných detí
Zdroj: SITA/Graham Hughes/The Canadian Press via AP

Thunbergová sa ešte pred účasťou na proteste s Trudeauom súkromne stretla. Po schôdzke aktivistka pre médiá uviedla, že kanadskému premiérovi povedala to isté, čo aj ostaným svetovým lídrom. "Môj odkaz všetkým politikom na svete je rovnaký: Jednoducho počúvajte a konajte v súlade s tým najlepším, na čom sa aktuálne veda zhoduje," citovala ju agentúra DPA.

Pol milióna školopovinných detí
Zdroj: SITA/Paul Chiasson/The Canadian Press via AP

Thunbergová dodala, že Trudeau stále "nerobí dosť" pre znižovanie emisií tzv. skleníkových plynov zodpovedných za globálne otepľovanie, píše AFP. Obdobné pochody ako ten v Montreale sa v piatok konali vo vyše 80 kanadských mestách a dovedna v približne 170 krajinách sveta.

Greta Thunbergová (v strede)
Zdroj: SITA/Graham Hughes/The Canadian Press via AP

Študentské demonštrácie za ochranu klímy, ktoré sa konajú pod heslom "Piatky za budúcnosť", inšpirovala práve 16-ročná Thunbergová. Tá ešte v septembri 2018 každý deň protestovala pred švédskym parlamentom a žiadala, aby politici spravili viac v boji proti klimatickej zmene.


Galéria

Greta Thunbergová Pol milióna školopovinných detí Pol milióna školopovinných detí Greta Thunbergová (v strede)

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články