Grécko zasiahla ďalšia vlna štrajkov: Najhoršie postihnutý je sektor dopravy | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Grécko zasiahla ďalšia vlna štrajkov: Najhoršie postihnutý je sektor dopravy

Zdroj: SITA/AP Photo/Thanassis Stavrakis
24.09.2019 13:00

ATÉNY - Viaceré sektory v Grécku zasiahli v utorok rozsiahle štrajky na protest proti ďalším úsporným opatreniam a privatizácii. Akcie organizované štátnozamestnaneckými a komunistickými odbormi (ADEDY, PAME) sú prvými tohto rozmeru od júlového nástupu konzervatívnej vlády na čele s premiérom Kyriakosom Mitsotakisom.


Najhoršie postihnutý je sektor dopravy, pričom všetky trajekty zostali v prístavoch a na niekoľko hodín bola prerušená i premávka na linkách mestskej hromadnej dopravy v Aténach. Okrem toho sa štrajkuje vo všetkých štátnych školách a úradoch, informovala tlačová agentúra DPA s odkazom na správy gréckej štátnej televízie (ERT). Okolo poludnia sa majú štrajkujúci v Aténach a iných mestách zísť na demonštráciách.

Grécko zasiahla ďalšia vlna
Zdroj: TASR/AP Photo/Thanassis Stavrakis

Konzervatívec Kyriakos Mitsotakis vystriedal začiatkom júla dovtedajšieho ľavicového premiéra Alexisa Tsiprasa s prísľubom, že bude bojovať proti byrokracii a podporovať privatizáciu. Odbory vyjadrujú obavy z prepúšťania, hoci to Mitsotakisova vláda vylučuje.

Grécko zasiahla ďalšia vlna
Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris

Nová vláda chce taktiež obmedziť právo na štrajk. Ten má byť podľa navrhovaného zákona dovolený len vtedy, ak zaň zahlasuje viac než polovica členov daných odborov. Doteraz stačilo na vyhlásenie štrajku len uznesenie odborového vedenia.

Grécko zasiahla ďalšia vlna
Zdroj: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články